Növényvédelmi teendők 2024
Növényvédelmi teendők 2023
Növényvédelmi teendők 2022
Növényvédelmi teendők 2021
Előrejelzés 2020
Előrejelzés 2019
Előrejelzés 2018
Előrejelzés 2017
Előrejelzés 2016
Előrejelzés 2015
Előrejelzés 2013
Árutermelő kertészet
Biogazdálkodás
Díszkert
Egyéb kultúrák
Gazdazóna tagok
Közterület
Gyepápolás
Hajtatás
Házikert
Háztartási kártevők
Integrált termesztés
Kerti tó
Közlemények
Növényvédelem
Öntözéstechnika
Park- és kertépítés
Szaktanács
Szaporítás
Szántóföld
Szerzőink
Szobanövény
Szolgáltatások
Szőlő, gyümölcs
Ültetvény
Tápanyagutánpótlás
Tesztek
Videó
Zöldségtermesztés
Nincs kategorizálva
Szűrők elrejtése
Szűrők megjelenítése
2024. évi 20. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Továbbra is a hőség és a szárazság nehezíti a növényeink életét. Hullanak az almák, a melegtől megfő, barnul a szilva húsa a mag körül és már az invazív, mindenhol vadul terjedő japán keserűfűnek is perzselődik a levele.
2024. évi 15. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A jövő szerdáig az ország minden tájára apró esőket ígérnek a meteorológusok. Az alföldi szántóföldeknek ez a csapadék még mindig kevés lesz, de arra ott is elegendő, hogy a párássá váló kertekben újra és újra fertőzni tudjanak a kórokozó gombák.
Biostimulátorokkal a stresszmentes kertért
Kb. 15 perc olvasás
A napjainkban tapasztalható szélsőséges időjárás, illetve a részben az időjárással is összefüggő kártevő- és kórokozónyomás stresszorként, azaz stresszt kiváltó tényezőként hat a növényekre.
2024. évi 14. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Az árutermelő gyümölcs- és szőlőültetvényekben a tél végi lemosó permetezések után, kultúrától függően már a 4-6-8-dik növényvédelmi kezelést végezték el június közepéig. Nagy körültekintéssel a házikertekben szerényebb lehetőségekkel is szép eredmények érhetők el.
TIPP! NeemAzal®-T/S: a biológiai rovarirtás nagyágyúja
Kb. 10 perc olvasás
Az indiai orgona, más néven ním fa magjából sajtolt olajat a növény természetes élőhelyén évszázadok óta használják gyógyításra és növényvédelemre. A tisztított ním olajat számos, főleg kozmetikai célra kínálják. Növényvédelemben engedélyezett készítmény azonban csak a NeemAzal®-T/S. Nézzük, miért?
2024. évi 13. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Május utolsó napjaiban sem csökkent a „fertőzési nyomás”. Fertőznek a kórokozó gombák, nagy erővel támadnak a levéltetvek, a gyümölcsmolyok és egyre több cseresznyelegyet fognak a ragacsos sárgalapok.
Éljen a talaj! Itt az új DAMISOL Gold Talajélet termékcsalád!
Kb. 10 perc olvasás
Kertünk lelke a talaj. A növények a talajban rögzítik magukat gyökereikkel, onnan veszik föl a táplálékot és a vizet. A talaj azonban nem egy holt közeg, hanem élő környezet, bonyolultan összetett biológiai egység, amelyben milliónyi kisebb-nagyobb élőlény lakik, amelyek óvni és táplálni kell. Ehhez itt az új DAMISOL Gold Talajélet termékcsalád!
A tökéletes balkonkert 3+1 titka
Kb. 10 perc olvasás
Nincs kertünk, de szeretnénk saját termesztésű, friss zöldségeket, gyümölcsöket fűszernövényeket termeszteni? Okos tervezéssel és néhány trükkel rengeteg zöldséget, gyümölcsöt, fűszert szüretelhetünk az erkélyről, teraszról is. Lássuk, hogyan hozhatunk létre egy igazi vitamin- és ízoázist a balkonon!
Lombtrágyázzunk helyesen
Kb. 10 perc olvasás
Az enyhe tápanyaghiány és a szélsőséges időjárási hatások okozta stressztünetek hatékony és gyorsan orvosolhatók lombfelületre kijuttatott trágyákkal és a biostimulátorokkal. A megfelelő időben történő alkalmazás és a jó minőségű termék választása hozhat csak megfelelő eredményt.
TIPP: Káliumpótlás és növényvédelem egy készítménnyel, bio módon
Kb. 10 perc olvasás
Természetes hatóanyagú lisztharmat, varasodás és szürkepenész elleni gombaölő készítményt keres, amely egyben fokozza a növények ellenálló-képességét? Akkor válassza a Vitisan SP®-t!
Így termeszd a csicsókát
Kb. 15 perc olvasás
Vannak olyan növények, amelyeket méltatlanul szorított háttérbe a nagyüzemi zöldségtermesztés térhódítása. Ezek közé tartozik a csicsóka is. Házikertben azonban újra virágkorát éli. Arra azonban figyelni kell, hova ültessük!
2024. évi 9. – szőlős – növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Tavalyhoz képest az idén 3-4 héttel korábban fakadtak a szőlők, és úgy tűnik, hogy az intenzív növekedés, fejlődés folytatódik. Most a szőlő lisztharmatának a fertőzését kell megakadályozni.
Biológiai készítmények helyes használata 2. – Hasznos gombák
Kb. 15 perc olvasás
A hasznos fonálférgeket tartalmazó bio készítmények után a hasznos gombákat tartalmazó formulák helyes használatára hívjuk fel a figyelmet. Fontos tudni, hogy egy gombának több törzse is lehet forgalomban, és nem feltétlenül ugyanazokra a kártevőkre hatnak.
Gyümölcskártevők országos csapdázási adatai – FOLYAMATOSAN FRISSÜL
Április 2-án kihelyezésre kerültek az ország hat pontján lévő megfigyelőkertben a legfontosabb gyümölcskártevők rajzásának megfigyelésére szolgáló csapdák!
Biológiai készítmények helyes használata 1. – Hasznos fonálférgek
Kb. 15 perc olvasás
Sokszor érkezik kollégáinkhoz az a panasz, hogy a biológiai készítmények nem érnek semmit, nem hatnak. Bár a legtöbb készítmény címkéje pontosan leírja, mik a kijuttatás ideális körülményei és módjai, nem tartják be azokat. Ebben a cikkünkben a rovarparazita fonálférgeket tartalmazó készítmények helyes használatát foglaljuk össze.
2024. évi 6. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Ribiszkén, almán, kajszin megjelentek a levéltetvek. Ahol a korábbi években nem okoztak nagy gondot, ott még nem kell védekezni ellenük, de a kórokozó gombák mellett már mindenképpen figyelni kell rájuk is.
2024. évi 4. – talajfertőtlenítős – növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Néhány zöldségmag már a talajba került, nemsokára a palántákat is kiültetjük. Nem tizedelte a talajlakó kártevőket a tél és bár a jelenlegi talajhőmérsékletnél (4-10 oC) még a mélyben telelnek, de 12 oC körül már a felszínhez vándorolnak táplálékot keresnek, számíthatunk a kártételükre. Érdemes mérni és követni talajok felmelegedését.
Vadvirágos rét a kertben
Kb. 10 perc olvasás
A vadvirágos rét szemet gyönyörködtető látvány a természetben. Hétről hétre változó színek kavalkádja és rovarok ezreinek döngése tölti be a tájat. Parányi vadvirágos milliőt a kertünkben is kialakíthatunk.
2024. évi 3. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Fagyos éjszakákat jeleznek előre a meteorológusok a jövő hét végére! A fagyok előtt és közvetlenül a fagyos éjszaka után is érdemes elvégezni a permetezést amionsav, borostyánkősav, huminsav, bór és cink, valamint flavonoid tartalmú készítményekkel.
2024. évi 2. – moníliás – növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Épp hogy csak elmostuk a permetezőgépet a lemosás után, máris készülhetünk a kajszi, majd a meggy és a cseresznye virágfertőző monília elleni permetezésére. Langyos meleget és folyamatos nedvességet jeleznek a meteorológusok. Ez kedvezni fog a virágfertőző monília és a tafrina fertőzésének.
Fagykármegelőzés a gyümölcsösben
Kb. 20 perc olvasás
A késő tavaszi fagy a tavalyi évben rendkívüli mértékben sújtotta a gyümölcstermelőket, különösen a kajszi- és őszibarack-ültetvények gazdáit, de az almásokat és a körtéseket se kímélte. Időszerű tehát átgondolni és feleleveníteni a fagyvédelmi és megelőzési technikákat, néhány agrometeorológiai alapfogalmat is.
Édesburgonya, ami nem burgonya
Kb. 15 perc olvasás
Az édesburgonya, más néven batáta a nevével ellentétben nem rokona a burgonyának, közismert nevén krumplinak. Csak a gumó hasonló alakja miatt „ragadt rá” ez az elnevezés. Az édesburgonya nemcsak finom, de kifejezetten egészséges is, és rendkívül változatosan elkészíthető. Termesztése is viszonylag egyszerű.
A granulált szerves trágyák 10 előnye
Kb. 15 perc olvasás
A talajélet fenntartása, a talajszerkezet javítása érdekében a szervesanyag-pótlás elengedhetetlen a kertben és a szántóföldeken. Ez történhet érett istállótrágyával, zöldtágyanövények vetésével és bedolgozásával, illetve komposzttal. Előfordul, hogy nem áll rendelkezésünkre egyik sem, ilyenkor hasznosak a formulázott, pelletált vagy granulált szerves, illetve szerves-ásványi trágya-termékek, amelyek 10 előnyét mutatjuk be.
Vincellérbogár zöldfalon
Kb. 15 perc olvasás
A klímaváltozás, a nyári hőhullámok egyre nagyobb kihívás elé állítják a zöldfalépítőket és –fenntartókat. Az utóbbi időben néhány eddig nem tapasztalt kártevő is tizedeli a zöldfalak növényeit. A legsúlyosabb kártételt a barázdáshátú vincellérbogár okozza.