A 2023. november 20-án, hétfőn - 0:00 és 23:59 között - a gazdabolt.hu webáruházban leadott 50 kg-ot meg nem haladó össztömegű rendelésekre nem számítunk fel szállítási díjat!
Egyre többen hagyják el az őszi ásást és a letermett zöldségfélék otthagyott szármaradványai közé vetnek, palántáznak a következő évben. Talajvédelmi szempontból ez sok esetben indokolható. Azonban fel kell tenni a kérdést, hogy nem hagyok-e fertőzött növényi maradványokat a zöldségágyásban?
Lassan véget érnek a növényvédelmi munkák a kertekben. De azért még ne téliesítsék a gépüket, lehet, hogy még fel kell venni!
Tehetetlenül, ezért szomorúan írok a pusztuló örökzöldekről, most elsősorban a néhány hónap alatt kiszáradó lucfenyőkről. Talán a gutaütés ölte meg, szárította el ilyen gyorsasággal a kajszifákat. A savanyú talaj, a nagy hőmérséklet-ingadozás, a csapadékos időjárás és a téli fagy fákat legyengítő hatása után gombák, baktériumok és fitoplazmák végezték ki a már különben is beteg kajszikat. Hasonlóan komplex okok állhatnak a lucfenyők egy-két hónap alatt lejátszódó elhalásában is. Majdnem mindegyik az időjárásunk megváltozására vezethető vissza.
Zajlik a szüret, hétágra süt az október eleji nap, a szőlőskerteket vidámság, kacaj és nóta tölti be. Ahol megfelelő időben elvégezték a növényvédelmet, a még szedésre váró alma, körte és birs méretes termései szinte mosolyognak a gazdára.
Szőlőinkben szüret idején egyre gyakrabban találkozunk a foltosszárnyú muslica kártételével. A muslica 2012-ben érkezett hazánkba Amerikából, de igazi hazája a Távol-Keleten van.
Korábbi tanácsaimban már említettem, hogy a selyemfényű puszpángmoly 3. nemzedékének lepkéi az évről-évre megfigyelt népességhez képest nagy számban repülnek. Elég az alkonyati órákban a bokrok közelében lenni, a jól felismerhető lepkék tömegei láthatók. Figyelmünket tehát az időszerű védekezésre kell irányítani.
Kertjeink kedvelt őszi virágjai az őszirózsák és a krizantémok. Károsítóik közel azonosak. Tekintsük át, hogy melyekkel találkozhatunk most, és milyen betegségek, kártevők fellépését tudjuk megelőzni.
Szakmai körökben elterjedt az a nézet, hogy 2022-ben a nyugati dióburok-fúrólégy egyedszáma azért mutatott csökkenő tendenciát, mert a tartósan aszályos időben a bábból kikelő legyek nem tudták elhagyni telelő helyeiket. A teória az idén megdőlni látszik.
Az utóbbi napokban több kertészkedő társunk kérdezi, hogy mit tehet a körtefák levelein évről-évre sokasodó furcsa foltok ellen.
A napokban nagyot változik az időjárásunk. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) valószínűségi időjárás-előrejelzése alapján a jövő hét közepétől az ország egész területén kb. 10 oC -os lehűlésre és esőkre számíthatunk.
Az elmúlt hetek csapadékos időjárása zöldséges kertjeinkben, szabadföldön, magaságyásban és fóliasátorban egyaránt a baktériumos és gomba eredetű betegségek tüneteit látjuk és különféle vírusok jelenlétét is tapasztaljuk.
A nyár vége felé járunk. A szőlő és az almatermésű gyümölcsök várnak még a szüretre és a zöldségágyásokra is vigyáznunk kell még. A héten az időjárásunk is nagyot változik; kánikulai meleget és erős UV-sugárzást jósolnak.
A napokon át tartó bőséges esőzés látványos károsodást okozott a futó- és a bokorrózsákon. Panaszkodnak is a kertészek, hogy egyes rózsatövek szinte kopaszok lettek, a leveleik nagy része vagy már lehullott, vagy érintésre leesik.
Már a „változékony időjárás” kifejezés is túlságosan enyhe az elmúlt hetek és napok szélsőséges időjárásának jellemzésére. Lehűlés, viharos szelek, záporok váltották a kánikulai forróságot. A sok esőtől repedtek, a szelektől karcolódtak a gyümölcsök.
Gyümölcsfáinkon a különféle gombabetegségek tünetei még mindig erősödnek. Az őszibarack- és almafákon a lisztharmat, levéllikacsosodás, levélbarnulás, varasodás tünetei észlelhetők.
Az elmúlt hónap rendkívül változatos időjárása a moszatgombákhoz tartozó fitoftóra- és peronoszpóra-fajok felszaporodását nagymértékben elősegítette. A száraz, meleg napokat gyakran követte lehűlés kisebb-nagyobb esőkkel.
Előrejelző hálózatunkban megindult a nyugati dióburok-fúrólégy rajzása. Hogyan védekezhetnek a házikertesek? Néhány lehetőséget összegyűjtöttem a korábbi évek tapasztalataiból.
Az utóbbi hetekben több kertészkedő jelezte, hogy gyümölcsfáikon, elsősorban az őszibarackon az érésben lévő gyümölcsökön zöld bogarak sokaságát tapasztalja. Ezek a bogarak a termést rágásukkal károsítják.
A levéltetvek felszaporodása szinte napról-napra erőteljesebb. Most már nem hagyatkozhatunk a hasznos élő szervezetekre és még az ún. háziszerekre (csalánlé, szódabikarbóna stb.) sem.
Végignéztem az idei felhívásaimat és majd mindegyiket aggódó, sőt vészjósló mondatokkal kezdtem. Valahogy így: „Az esős és meleg időjárás miatt támadnak a gombák!”
2023-ban is elérkezett a kritikus időszak, amikor a nyugati dióburok-fúrólégy elleni védekezések időszerűek. Összefoglalom a kártevővel kapcsolatos tudnivalókat és korábbi tapasztalatokat.
Az idén aggasztó méreteket ölt a gyűjtőnéven növénytetvek csoportjainak felszaporodása.
A meleg, csapadékos időjárás miatt továbbra is a gombákra és a baktériumokra kell a leginkább figyelnünk.