Növényvédelmi teendők 2024
Növényvédelmi teendők 2023
Növényvédelmi teendők 2022
Növényvédelmi teendők 2021
Előrejelzés 2020
Előrejelzés 2019
Előrejelzés 2018
Előrejelzés 2017
Előrejelzés 2016
Előrejelzés 2015
Előrejelzés 2013
Árutermelő kertészet
Biogazdálkodás
Díszkert
Egyéb kultúrák
Gazdazóna tagok
Közterület
Gyepápolás
Hajtatás
Házikert
Háztartási kártevők
Integrált termesztés
Kerti tó
Közlemények
Növényvédelem
Öntözéstechnika
Park- és kertépítés
Szaktanács
Szaporítás
Szántóföld
Szerzőink
Szobanövény
Szolgáltatások
Szőlő, gyümölcs
Ültetvény
Tápanyagutánpótlás
Tesztek
Videó
Zöldségtermesztés
Nincs kategorizálva
Szűrők elrejtése
Szűrők megjelenítése
Ismerjük meg jobban talajunkat!
Kb. 10 perc olvasás
A talajvizsgálat nemcsak az árutermelő mezőgazdasági és kertészeti termelésben alapvető fontosságú, hanem a kiskertekben is. Pénzt, időt és bosszankodást takaríthatunk meg, ha ismerjük talajunk alapvető fizikai és kémiai tulajdonságait, és nem rutinszerűen, találomra, hanem tudatosan és okszerűen végezzük a talajjavítást, tápanyagfeltöltést.
2024. évi 22. – idei utolsó – növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A meteorológusok szerint a hónap végére már hűvösebbre fordul az időjárásunk, véget ér az indián nyár. Felgyorsul a lombhullás, indíthatjuk az őszi lemosó permetezést és feltölthetjük a komposztkereteket.
2024. évi 19. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Több mint két hete küldtem az előző felhívásomat. Ebben a hőségről, a légszárazságról és az ország legtöbb pontján hónapok óta fennálló aszályról írtam. Azóta sem változott a helyzet.
2024. évi 15. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A jövő szerdáig az ország minden tájára apró esőket ígérnek a meteorológusok. Az alföldi szántóföldeknek ez a csapadék még mindig kevés lesz, de arra ott is elegendő, hogy a párássá váló kertekben újra és újra fertőzni tudjanak a kórokozó gombák.
Biostimulátorokkal a stresszmentes kertért
Kb. 15 perc olvasás
A napjainkban tapasztalható szélsőséges időjárás, illetve a részben az időjárással is összefüggő kártevő- és kórokozónyomás stresszorként, azaz stresszt kiváltó tényezőként hat a növényekre.
Rajzik a boróka-tarkadíszbogár!
Kb. 5 perc olvasás
Az idei évben előbbre vannak a rovarok a fejlődésben. A boróka-tarkadíszbogár is megjelent örökzöld növényeinken.
2024. évi 14. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Az árutermelő gyümölcs- és szőlőültetvényekben a tél végi lemosó permetezések után, kultúrától függően már a 4-6-8-dik növényvédelmi kezelést végezték el június közepéig. Nagy körültekintéssel a házikertekben szerényebb lehetőségekkel is szép eredmények érhetők el.
Elsősegélynyújtás a kertben vihar és árvíz után
Kb. 20 perc olvasás
A vihar és az árvíz az országban sokhelyütt károkat okozott a kertekben és a szántóföldeken. Az emberéletek és a lakóépületek biztonsága ilyenkor a legfontosabb, de az ár levonulása után a kert növényeit is elsősegélyben kell részesíteni.
Éljen a talaj! Itt az új DAMISOL Gold Talajélet termékcsalád!
Kb. 10 perc olvasás
Kertünk lelke a talaj. A növények a talajban rögzítik magukat gyökereikkel, onnan veszik föl a táplálékot és a vizet. A talaj azonban nem egy holt közeg, hanem élő környezet, bonyolultan összetett biológiai egység, amelyben milliónyi kisebb-nagyobb élőlény lakik, amelyek óvni és táplálni kell. Ehhez itt az új DAMISOL Gold Talajélet termékcsalád!
2024. évi 12. növényvédelmi felhívás
Kb. 5 perc olvasás
Sorjáznak a kerti feladatok! A csapadék hiánya miatt egyre szárazabbak a talajaink, ugyanakkor egyre több károsítóval kell számolnunk. Többségükről már írtam azokban az előző felhívásban említett részekben.
Lombtrágyázzunk helyesen
Kb. 10 perc olvasás
Az enyhe tápanyaghiány és a szélsőséges időjárási hatások okozta stressztünetek hatékony és gyorsan orvosolhatók lombfelületre kijuttatott trágyákkal és a biostimulátorokkal. A megfelelő időben történő alkalmazás és a jó minőségű termék választása hozhat csak megfelelő eredményt.
TIPP: Káliumpótlás és növényvédelem egy készítménnyel, bio módon
Kb. 10 perc olvasás
Természetes hatóanyagú lisztharmat, varasodás és szürkepenész elleni gombaölő készítményt keres, amely egyben fokozza a növények ellenálló-képességét? Akkor válassza a Vitisan SP®-t!
2024. évi 11. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Végre kaptunk egy kis esőt és melegebbek lettek a nappalok és az éjszakák is. A jó hír mellett, a növényvédősöknek a feléledő kórokozó gombákra is gondolniuk kell.
Uborkaszezon
Kb. 10 perc olvasás
Indul az uborkaszezon, vagyis az uborka palántásának, helyrevetésének ideje. Mivel meglehetősen érzékeny a hidegre, szabadföldbe csak a fagyosszentek után ültessük.
2024. évi 10. – csapdázásos – növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Felszereltük az előrejelző eszközeinket az országos hálózatunkba. A fogási adatokat folyamatosan frissített tájékoztatónkban tekinthetik meg.
2024. évi 9. – szőlős – növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Tavalyhoz képest az idén 3-4 héttel korábban fakadtak a szőlők, és úgy tűnik, hogy az intenzív növekedés, fejlődés folytatódik. Most a szőlő lisztharmatának a fertőzését kell megakadályozni.
Biológiai készítmények helyes használata 2. – Hasznos gombák
Kb. 15 perc olvasás
A hasznos fonálférgeket tartalmazó bio készítmények után a hasznos gombákat tartalmazó formulák helyes használatára hívjuk fel a figyelmet. Fontos tudni, hogy egy gombának több törzse is lehet forgalomban, és nem feltétlenül ugyanazokra a kártevőkre hatnak.
2024. évi 8. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A meleg tél és kora tavasz miatt korábban fakadtak, ébredtek fel a növényeink, a megszokottnál hamarabb kellett felvennünk a permetezőgépet. A jelenlegi helyzet is tartogat meglepetést a számunkra, mert a megszokotthoz képest nagyobb ütemben fejlődnek, növekednek a növényeink.
Gyümölcskártevők országos csapdázási adatai – 2024
2024. április 2-án kihelyezésre kerültek az ország hat pontján lévő megfigyelőkertben a legfontosabb gyümölcskártevők rajzásának megfigyelésére szolgáló csapdák!
Biológiai készítmények helyes használata 1. – Hasznos fonálférgek
Kb. 15 perc olvasás
Sokszor érkezik kollégáinkhoz az a panasz, hogy a biológiai készítmények nem érnek semmit, nem hatnak. Bár a legtöbb készítmény címkéje pontosan leírja, mik a kijuttatás ideális körülményei és módjai, nem tartják be azokat. Ebben a cikkünkben a rovarparazita fonálférgeket tartalmazó készítmények helyes használatát foglaljuk össze.
2024. évi 7. – varasodásos – növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A mostani időjárási körülmények között április elején számíthatunk az alma- és körtevarasodás kórokozójának felszaporodására. Az előző év őszi fertőzése nyomán képződnek azok az áttelelő gombatestek, amelyekben kialakulnak a tavaszi fertőzést elindító ivaros spórák.
2024. évi 5. – tafrinás – növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A tafrina az idei nedves, hűvös időjárásnál a párás környezetben álló gyümölcsfákat már biztosan megtalálta. A tünetek egy-két hét múlva válnak láthatóvá. S.O.S. permetezést javaslok a még csak rügypattanásban lévő fajtákon is!
2024. évi 4. – talajfertőtlenítős – növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Néhány zöldségmag már a talajba került, nemsokára a palántákat is kiültetjük. Nem tizedelte a talajlakó kártevőket a tél és bár a jelenlegi talajhőmérsékletnél (4-10 oC) még a mélyben telelnek, de 12 oC körül már a felszínhez vándorolnak táplálékot keresnek, számíthatunk a kártételükre. Érdemes mérni és követni talajok felmelegedését.
2024. évi 3. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Fagyos éjszakákat jeleznek előre a meteorológusok a jövő hét végére! A fagyok előtt és közvetlenül a fagyos éjszaka után is érdemes elvégezni a permetezést amionsav, borostyánkősav, huminsav, bór és cink, valamint flavonoid tartalmú készítményekkel.