Növényvédelmi teendők 2024
Növényvédelmi teendők 2023
Növényvédelmi teendők 2022
Növényvédelmi teendők 2021
Előrejelzés 2020
Előrejelzés 2019
Előrejelzés 2018
Előrejelzés 2017
Előrejelzés 2016
Előrejelzés 2015
Előrejelzés 2013
Árutermelő kertészet
Biogazdálkodás
Díszkert
Egyéb kultúrák
Gazdazóna tagok
Közterület
Gyepápolás
Hajtatás
Házikert
Háztartási kártevők
Integrált termesztés
Kerti tó
Közlemények
Növényvédelem
Öntözéstechnika
Park- és kertépítés
Szaktanács
Szaporítás
Szántóföld
Szerzőink
Szobanövény
Szolgáltatások
Szőlő, gyümölcs
Ültetvény
Tápanyagutánpótlás
Tesztek
Videó
Zöldségtermesztés
Nincs kategorizálva
Szűrők elrejtése
Szűrők megjelenítése
TIPP! GEKKA-BIO Faecet: természetes megoldás a poloskák távoltartására
Kb. 10 perc olvasás
Ha valaminek a szagát sem bírja a poloska, akkor az a faecet! Hogyan készülhet fából ecet? Mi minden másra is jó ez az anyag? Cikkünkből kiderül!
Honos és invazív meztelencsigák Magyarországon
Kb. 15 perc olvasás
A puhatestűek törzsében a csigák osztályába tartozó fajok száma világszerte meghaladja a 110 ezret. Ezen belül a meztelencsigák külön csoportot alkotnak, amelynek számos képviselője megtalálható hazánkban is. Az utóbbi néhány évben hét új meztelencsiga-fajt is azonosítottak Magyarországon, főként inváziós (behurcolt) fajokat. Ezek jelenléte felhívja a figyelmet a csigafauna dinamikus változására, a behurcolt fajok természetvédelmi és mezőgazdasági hatásaira.
Munkabiztonság a kiskertben
Kb. 15 perc olvasás
A kertészkedés nagyon kellemes időtöltés, szép és hasznos hobbi, de mint minden más fizikai munka, nagy körültekintést és a felkészülést igényel. A kerti munka veszélyeket is rejt. Összegyűjtöttük, hogy mire kell odafigyelnünk leginkább, hogy elkerüljük a sérüléseket, baleseteket a kerti munkák során.
Gyilkos szépségek: a kert 6 fenséges méregkeverője
Kb. 15 perc olvasás
Most, hogy lassan itt a nyár és a kertek tele vannak élettel és színnel, a melegbetörés idején, gondoltam, eljött az ideje, hogy egy kis hideglelést okozzak…, persze a legjobb szándékkal! Ugyanis van néhány gyönyörű, de alattomos növény, ami szinte minden kertben, vagy akár a szomszédban megtalálható, és amiről jó, ha tudjuk, hogy óvatosan kell bánni velük, mert akár halálosak is lehetnek!
Titkos földalatti hálózat – a mikorrhizák varázslatos világa
Kb. 20 perc olvasás
A lábunk alatt, a föld mélyén egy titkos kapcsolat szerveződik. Egy láthatatlan hálózat szövi át a talajt és a növények gyökereit, segítve őket a tápanyagok felvételében és a káros hatások leküzdésében. Ez a csodálatos jelenség nem más, mint a mikorrhiza, a gombák és a növények gyökerei közötti egymást kölcsönösen segítő együttélés.
A kertek királynői a Rhododendronok
Kb. 15 perc olvasás
Májusban az egyik leglátványosabb virágzást kétségtelenül a rhododendronok, azaz a havasszépék nyújtják. Sokan szeretnék ezt a csodálatos növényt a kertjükbe ültetni, de nem mindenki tudja, hogyan kell megfelelően gondozni őket. Ehhez adunk most egy kis segítséget.
Hasznos fonálférgek kertben, parkban, sportpályákon
Kb. 15 perc olvasás
Ha meghalljuk a fonálféreg szót, rögvest valamilyen pusztító kártevő képe ugrik be. A fonálférgek nemcsak a termesztett növényeket károsíthatják, hanem az azokat megtámadó rovarokat, lárvákat is, így hasznos segítőink lehetnek a károsítók megfékezésében.
Golgotavirág: a szenvedés virága
Kb. 10 perc olvasás
A húsvéti ünnepek méltó, jelképes tartalmú dísznövénye a golgotavirág, amelynek több mint 400 fajrokona él Észak-Amerika déli részén és Mexikóban. Közülük több lédús, gyümölcsöt is terem; a Passiflora edulis termése a frissítő, feszültségoldó hatású maracuja.
Tavaszi ültetés és műtrágyázás okosan
Kb. 15 perc olvasás
Itt a tavasz, az ültetések, a vetések és a növények elindításának az ideje. De jól csináljuk-e, vagy megszokásból végezzük a munkákat? A növények igényéhez választunk termőföldet és műtrágyát, vagy mindegy, csak olcsó legyen? A siker a jó kezdésen múlik!
Újdonság az európai piacon: a haltrágya
Kb. 5 perc olvasás
A talajok biológiai aktivitásának növelése napjainkban rendkívül fontos feladat. A talajban élő sokmillió paránylény nélkül nincs tápanyagfelvétel, nincs növényi növekedés és terméshozam. A haltrágya kiemelkedően magas szervesanyag-tartalmával szinte azonnal beindítja a talajéletet. Az Európában egyedülálló újdonságnak számító haltrágya hazai halgazdaságból származó magyar termék, ami mostantól bárki számára elérhető a kiskertektől a nagygazdaságokig.
Itt az oltás és a szemzés ideje
Kb. 10 perc olvasás
Kora tavasszal, az időjárástól függően március közepén, végén jön el az ideje a legizgalmasabb és legérdekesebb kertészeti munkának, az oltásnak és a szemzésnek. Napjaink kedvenc gyümölcsfajtái is elképzelhetetlenek lennének ezen különleges kertészeti technikák nélkül.
Varázslatos kánnák
Kb. 10 perc olvasás
Ha igazán különleges, magasztos megjelenésű, a fagyokig virágzó és pompás levelű dísznövénnyel szeretnénk ékesíteni kertünket, udvarunkat vagy az utcafrontot, ültessünk kánnát. Az fagyérzékeny növényként számon tartott kánna enyhe teleken takarás mellett áttelelhet.
TIPP: Kora tavaszi immunizálás a természet erejével: Tricho Immun
Kb. 10 perc olvasás
Megérkezett a tavasz, elvégeztük a metszéseket, ideje elvégezni a lemosó permetezést. Válasszunk természetes eredetű hatóanyagot, ami már alacsony hőmérsékleten is aktív, erősíti a növények természetes védekezőképességét és hosszú távon megvédi őket a kórokozó gombáktól. Használjunk Tricho Immunt!
2025. évi 1. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
A napfényes, meleg napok felébresztették a kertészek munkakedvét. Otthon és a kertarát körökben is beindult az ágyások tervezgetése, sőt néhány zöldségfélét már el is vetettek, pl. egyes borsófajtákat.
Szomszédjogi viták, avagy a szomszéd fája mindig útban van?!
Kb. 15 perc olvasás
Túl magas a szomszéd sövénye, beárnyékolja a kertem, visszavághatom? Átsodorja a leveleket a szomszéd fájáról a szél, kivágathatom? Rányúlik a szomszéd fájának az ága a tetőmre, levághatom? Ilyen és ehhez hasonló kérdések érkeznek hozzánk a szaktanácsadás rovatba, és a települések jegyzőit is sok „fülemüleperrel” keresik meg. Mikor jogos és a mikor nem egy fa kivágása vagy megcsonkítása? Nézzük a hatályos jogszabályokon keresztül, hogy ingatlantulajdonosként mit tehetünk és mit nem.
Virágos balkon februárban is
Kb. 10 perc olvasás
Már nagyon várjuk a melegebb napokat és kerti virágaink nyílását. Ha szeretnénk vidámabbá tenni a teraszt, vagy a balkont, akkor ezeket a tavaszváró növényeket ültessük.
A jövő örökzöld sövénynövényei
Kb. 10 perc olvasás
Az utóbbi évtizedben a klímaváltozás és az új károsítók megjelenése lehetetlenné tette több közkedvelt örökzöld sövénynövényünk termesztését és ültetését. Az egyoldalú tuja- és Leyland hibridciprus-, illetve babérmeggy- és korallberkenye-használat miatt sorra mennek tönkre a sövények. Javaslunk néhány új, választékbővítő, hazánkban is kipróbált és bevált, klímatűrő lomblevelű örökzöld sövénynövényt.
10 szívből jövő kerti ajándékötlet Valentin-napra
Kb. 10 perc olvasás
Valentin-napon a párok és a barátok is megajándékozzák egymást néhány szívből jövő kedvességgel, üzenettel. Adunk néhány tippet, hogy mivel ajándékozhatjuk meg kertkedvelő szeretteinknek ezen a tél végi neves napon.
2025 trendszíne: Kávékrém
Kb. 10 perc olvasás
A Pantone Color Institute a 2025-ös évre a Mocha Mousse, azaz a Kávékrém színt választotta az év színének. Nézzünk körül a természetben és a kertben, hogy hol találkozhatunk ezzel, a krémkávé melegségét és a természet harmóniáját sugárzó színnel, és mely színek illenek hozzá!
Amit a citrusfélék teleltetéséről tudni kell
Kb. 15 perc olvasás
A mediterrán vidékek hangulatát varázsolják kertünkbe a citrusfélék. Fénylő, bőrnemű leveleikkel, bódítóan illatos, hófehér virágaikkal, zamatos gyümölcseikkel örvendeztetnek meg bennünket. Átteleltetésük azonban nem mindig egyszerű, hiszen nem beltéri növények, hanem gyümölcsfák. Nézzük, hogyan élheti túl sikeresen a telet a citrusunk.
Miért pusztulnak a fenyők a kertekben?
Kb. 15 perc olvasás
A fenyőpusztulás jelenleg az internet egyik slágertémája. Sajnos, sok olyan cikk jelenik meg, amelyek nélkülözi a szakmaiság minden formáját. Járjuk hát körül a problémát a rendszertani és élettani alapoktól, megelőzéstől kezdődően a védekezési lehetőségekig.
Legyen szerencsénk!
Kb. 10 perc olvasás
Az újév alkalmából összegyűjtöttük a szerencsehozó növényeket. Szerencse bambusz, pénzvirág vagy négylevelű lóhere mindig legyen a lakásban vagy a kertben!
Milyen karácsonyfát válasszunk?
Kb. 10 perc olvasás
Karácsony közeledtével nagy fejtörést okozhat, hogy milyen karácsonyfát is válasszunk? Mennyezetig érő vágott fenyőt? Lucot vagy Nordmannt? Esetleg élő konténeres fenyőt? Vagy legyen inkább műfenyő? Az egyes fajok és típusok bemutatásával, az élő és műfenyő előnyeinek és hátrányainak ismertetésével segítünk választani.
15 ajándékötlet kezdő kertészeknek
Kb. 15 perc olvasás
Kertészkedni vágyó ismerőseit, rokonait szeretné meglepni karácsonyra valamilyen hasznos ajándékkal? Olyannak vásárolna, akinek nincs még kertje, de szeretne friss zöldséget és fűszernövényt termeszteni a lakásban, erkélyen? Segítünk megtalálni az ideális meglepetést a karácsonyfa alá!