Növényvédelmi teendők 2024
Növényvédelmi teendők 2023
Növényvédelmi teendők 2022
Növényvédelmi teendők 2021
Előrejelzés 2020
Előrejelzés 2019
Előrejelzés 2018
Előrejelzés 2017
Előrejelzés 2016
Előrejelzés 2015
Előrejelzés 2013
Árutermelő kertészet
Biogazdálkodás
Díszkert
Egyéb kultúrák
Gazdazóna tagok
Közterület
Gyepápolás
Hajtatás
Házikert
Háztartási kártevők
Integrált termesztés
Kerti tó
Közlemények
Növényvédelem
Öntözéstechnika
Park- és kertépítés
Szaktanács
Szaporítás
Szántóföld
Szerzőink
Szobanövény
Szolgáltatások
Szőlő, gyümölcs
Ültetvény
Tápanyagutánpótlás
Tesztek
Videó
Zöldségtermesztés
Nincs kategorizálva
Szűrők elrejtése
Szűrők megjelenítése
A szobanövények téli tartása
Kb. 10 perc olvasás
Azt gondolnánk, hogy a szoba melegében növényeink változatlanul élik megszokott életüket: fejlődnek, növekednek és virágoznak. Mégis, még így is kell nekik egy kis pihenő, egy kis nyugalom. A legtöbb növény gondozásában szerepel a javasolt téli hőmérséklet, az öntözés gyakorisága és mértéke, a páratartalom. Ehhez adok most némi támogatást a károsítók elleni védekezés lehetőségeinek feltárásával.
2024. évi 22. – idei utolsó – növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A meteorológusok szerint a hónap végére már hűvösebbre fordul az időjárásunk, véget ér az indián nyár. Felgyorsul a lombhullás, indíthatjuk az őszi lemosó permetezést és feltölthetjük a komposztkereteket.
5+1 tipp a kert téli felkészítésére
Kb. 10 perc olvasás
Ősszel ugyan még élvezhetünk néhány, szinte nyáriasnak tűnő, meleg napot, de már meg kell kezdeni a felkészülést a télre. A megfelelő felkészülés a kulcsa annak, hogy a következő szezont egészséges, és ellenálló növényállománnyal kezdhessük meg. Lássuk hát lépésről lépésre milyen feladatokat kell elvégeznünk még a tartós hideg beállta előtt.
A közönséges füge növényvédelmi problémái
Kb. 15 perc olvasás
A füge nálunk nem őshonos, a kertészetekben forgalmazott fajták változó fagytűrő képességgel rendelkeznek. A nagy mínuszok fagykárokat, esetleg teljes kifagyást okozhatnak. A honosított fajták mellett rengeteg növényt importáltunk a déli országokból, és be is hoztuk velük a nálunk nem honos kártevőit.
2024. évi 21. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Őszbe fordult az időjárásunk. Talán még a kései szüretelésű gyümölcseinken gondot okozhatnak a károsítók.
Poloskainvázió! Tévhitek és félreértések
Kb. 15 perc olvasás
Nagyon sok poloskafaj él hazánkban, és nagyon sokkal nem is találkozunk. Van köztük kétéltű, vérszívó, növénykártevő és ragadozó is. Sok tévhit és félreértés kering róluk, ezeket szeretnénk eloszlatni cikkünkkel!
Túrások és lyukak a kertben! Ki lehet az elkövető?
Kb. 15 perc olvasás
A tettes megtalálása nem egyszerű feladat, igazi krimibe illő nyomozásra lesz szükségünk. A lyuk alakja, nagysága, a túrások formája táppontot adhat, de ezek talajtípusonként eltérhetnek. Sőt egyes talajlakó emlősök ásott lyukainak mérete is hasonló.
2024. évi 20. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Továbbra is a hőség és a szárazság nehezíti a növényeink életét. Hullanak az almák, a melegtől megfő, barnul a szilva húsa a mag körül és már az invazív, mindenhol vadul terjedő japán keserűfűnek is perzselődik a levele.
Fontosabb változások a szabadforgalmú növényvédő szereknél
Kb. 10 perc olvasás
Összegyűjtöttem az előző tájékoztató óta történt változásokat. Tehát csak a NÉBIH által hivatalosan is kiadott III. kategóriás engedélyeket nézem át. Két növényvédő szerről részletesebben is írok, mert perspektivikusak lehetnek a házikertes vásárlóknak is.
2024. évi 19. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Több mint két hete küldtem az előző felhívásomat. Ebben a hőségről, a légszárazságról és az ország legtöbb pontján hónapok óta fennálló aszályról írtam. Azóta sem változott a helyzet.
2024. évi 18. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Szomorúan néznek ki a kertek. Kókadtan lógnak a szomjazó fák, kanalasodnak a zöldségek levelei, sárgán hullik a meggyfák lombja és napégette almák borítják a fák alját. A strapabírónak megismert kedves orgonát is elcsúfították és legyengítették a Nap káros sugarai.
Tények és tévhitek a parlagfűről és a parlagfűbogárról
Kb. 10 perc olvasás
Megkezdődött a parlagfűszezon és ezzel ismét a figyelem középpontjába került ez a behurcolt gyom. Cikkünkben néhány tévhitet szeretnénk eloszlatni a növénnyel, illetve károsítójával, a szintén nagy médiaérdeklődéssel kísért parlagfű-olajosbogárral kapcsolatban.
Érnek a gyümölcsök, támadnak a darazsak
Kb. 10 perc olvasás
Érnek a nyári gyümölcsök, a csemegeszőlők is hamarosan ehetők lesznek. A darazsak a száraz melegekben szomjasak, és szívesen lakmároznak ezekből a gyümölcsökből. De felvetődik a kérdés, hogy minden darázs veszélyes-e ránk.
2024. évi 17. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Éppen tíz napja írtam az előző felhívást. Azóta folyamatosan csúcsokat döntöget a forróság, ami sok megyében aszállyal és erős UV sugárzással is párosult. Úgy látszik, hogy ez az időjárás már a károsítóknak sem tetszik.
Megjelent a japán cserebogár Szlovéniában! Minden, amit tudni kell róla!
Kb. 15 perc olvasás
A szlovén növényvédelmi hatóság egy felnőtt példányt talált Közép-Szlovéniában, Ljubljanától kb. 35 km-re, a lukovicai autópálya-pihenőben, egy csapdában. Ez az első megerősített japán cserebogár-észlelés Szlovéniában.
Miért nem hat a növényvédő szerem?
Kb. 15 perc olvasás
Sokan teszik fel ezt a kérdést, főleg most, nyáron. A kérdés megválaszolása nem is olyan egyszerű. Nagyon sok probléma merülhet fel egy permetezés során, amire nem is gondolunk.
2024. évi 16. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Eddig leginkább a kórokozó gombákkal küzdöttünk. A nyári forróság visszafogta a levélnedvességet és a mérsékeltebb hőmérsékletet igénylő gombák terjedését pl. a varasodásét.
A Leyland hibridciprus metszése és ápolása
Kb. 20 perc olvasás
A Leyland hibridciprus gyors növekedésű pikkelylevelű örökzöld, közkedvelt sövénynövény. Az utóbbi években sokan lecserélték Smaragd tuja-sövényeinket Leyland hibridciprusra. Ahhoz, hogy szép, egészséges és hosszú életű legyen a sövényünk, néhány fontos dologgal tisztában kell lennünk.
2024. évi 15. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A jövő szerdáig az ország minden tájára apró esőket ígérnek a meteorológusok. Az alföldi szántóföldeknek ez a csapadék még mindig kevés lesz, de arra ott is elegendő, hogy a párássá váló kertekben újra és újra fertőzni tudjanak a kórokozó gombák.
Biostimulátorokkal a stresszmentes kertért
Kb. 15 perc olvasás
A napjainkban tapasztalható szélsőséges időjárás, illetve a részben az időjárással is összefüggő kártevő- és kórokozónyomás stresszorként, azaz stresszt kiváltó tényezőként hat a növényekre.
Rajzik a boróka-tarkadíszbogár!
Kb. 5 perc olvasás
Az idei évben előbbre vannak a rovarok a fejlődésben. A boróka-tarkadíszbogár is megjelent örökzöld növényeinken.
2024. évi 14. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Az árutermelő gyümölcs- és szőlőültetvényekben a tél végi lemosó permetezések után, kultúrától függően már a 4-6-8-dik növényvédelmi kezelést végezték el június közepéig. Nagy körültekintéssel a házikertekben szerényebb lehetőségekkel is szép eredmények érhetők el.
Elsősegélynyújtás a kertben vihar és árvíz után
Kb. 20 perc olvasás
A vihar és az árvíz az országban sokhelyütt károkat okozott a kertekben és a szántóföldeken. Az emberéletek és a lakóépületek biztonsága ilyenkor a legfontosabb, de az ár levonulása után a kert növényeit is elsősegélyben kell részesíteni.
TIPP! Oldja a stresszt Damisol Gold Cupromax felszívódó rézzel
Kb. 5 perc olvasás
A réz fontos növényi tápanyag, és évszázadok óta a növényvédelem fontos eleme. Amíg a kontakt hatású réztartalmú készítmények kívülről védik a növényt a kórokozó baktériumok és gombák támadásától, addig a Damisol Gold Cupromax felszívódó szerves kötésű réz belülről támogatja a növény immunrendszerét.