Növényvédelmi teendők 2024
Növényvédelmi teendők 2023
Növényvédelmi teendők 2022
Növényvédelmi teendők 2021
Előrejelzés 2020
Előrejelzés 2019
Előrejelzés 2018
Előrejelzés 2017
Előrejelzés 2016
Előrejelzés 2015
Előrejelzés 2013
Árutermelő kertészet
Biogazdálkodás
Díszkert
Egyéb kultúrák
Gazdazóna tagok
Közterület
Gyepápolás
Hajtatás
Házikert
Háztartási kártevők
Integrált termesztés
Kerti tó
Közlemények
Növényvédelem
Öntözéstechnika
Park- és kertépítés
Szaktanács
Szaporítás
Szántóföld
Szerzőink
Szobanövény
Szolgáltatások
Szőlő, gyümölcs
Ültetvény
Tápanyagutánpótlás
Tesztek
Videó
Zöldségtermesztés
Nincs kategorizálva
Szűrők elrejtése
Szűrők megjelenítése
TIPP! Pajorok a gyepben? A Larvanem a természetes megoldás!
Kb. 10 perc olvasás
A cserebogár pajorok a gyep egyik legpusztítóbb kártevői, mivel a fű gyökereivel táplálkoznak a talajban, és sokáig rejtve marad a kártételük. A Koppert cég Larvanem készítménye egy biológiai védekezési megoldás, amelyet elsősorban gyepfelületeken előforduló cserebogár pajorok elleni védekezésre fejlesztettek ki.
2025. évi 13. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
„Megérkeztek” a rozsdagombák is. A nyitóképen látható körterozsdás levelet június 3-án fotóztam. Évek óta találkozom ezzel a fával, és általában már ilyen korán és ilyen mértékben fertőzi a gomba. Ismervén a fa fogékonyságát, már permeteztem volna a gazda helyében.
Honos és invazív meztelencsigák Magyarországon
Kb. 15 perc olvasás
A puhatestűek törzsében a csigák osztályába tartozó fajok száma világszerte meghaladja a 110 ezret. Ezen belül a meztelencsigák külön csoportot alkotnak, amelynek számos képviselője megtalálható hazánkban is. Az utóbbi néhány évben hét új meztelencsiga-fajt is azonosítottak Magyarországon, főként inváziós (behurcolt) fajokat. Ezek jelenléte felhívja a figyelmet a csigafauna dinamikus változására, a behurcolt fajok természetvédelmi és mezőgazdasági hatásaira.
Munkabiztonság a kiskertben
Kb. 15 perc olvasás
A kertészkedés nagyon kellemes időtöltés, szép és hasznos hobbi, de mint minden más fizikai munka, nagy körültekintést és a felkészülést igényel. A kerti munka veszélyeket is rejt. Összegyűjtöttük, hogy mire kell odafigyelnünk leginkább, hogy elkerüljük a sérüléseket, baleseteket a kerti munkák során.
2025. évi 12. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Úgy látszik, hogy lassan kitisztul az ég, és sok helyen megszűnik a folyamatos esőzés. Az előző felhívásban a párát, nedvességet kedvelő gombák, baktériumok terjedésére hívtam fel a figyelmüket. Az akkori ajánlások most is időszerűek, mert az időjárás azóta sem változott jelentősen. Sajnos, tovább bővült a védendő növények köre, a diót és a szőlőt is permetezni kell.
2025. évi 11. – cseresznyelegyes – növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Az országos csapdahálózatunk legtöbb pontján rajzanak a cseresznyelegyek, amit a hetente frissülő táblázatunkban folyamatosan nyomon követhet. Ismét kiemelem, hogy igazán pontosan mindenki csak a saját kertjében kifüggesztett sárgalappal követheti a legyek rajzását!
Megállítható-e a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma pusztítása?
Kb. 10 perc olvasás
A szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma gyógyíthatatlan betegség. Fő terjesztője, az amerikai szőlőkabóca lárvái május végén, június elején kelnek. Légyünk résen, mert az első védekezések ideje hamarosan megkezdődik!
2025. évi 10. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Úgy látszik, hogy végképp hozzá kell szoknunk a szélsőséges, kiszámíthatatlan időjáráshoz. Nyugaton és az ország középső részében többször esett, a csapadékot kedvelő kórokozók terjedése felerősödött.
Veszélyes kártevő terjed Európában: az őszi sereghernyó
Kb. 15 perc olvasás
Újabb kártevő veszélyezteti hazánkat: az őszi sereghernyó. Betelepedésére számítani kell, mert az EPPO adatai szerint Romániában már jelen van, igaz még csak „átmeneti” státuszban. Fontos, hogy idejében felismerjük!
Titkos földalatti hálózat – a mikorrhizák varázslatos világa
Kb. 20 perc olvasás
A lábunk alatt, a föld mélyén egy titkos kapcsolat szerveződik. Egy láthatatlan hálózat szövi át a talajt és a növények gyökereit, segítve őket a tápanyagok felvételében és a káros hatások leküzdésében. Ez a csodálatos jelenség nem más, mint a mikorrhiza, a gombák és a növények gyökerei közötti egymást kölcsönösen segítő együttélés.
A kertek királynői a Rhododendronok
Kb. 15 perc olvasás
Májusban az egyik leglátványosabb virágzást kétségtelenül a rhododendronok, azaz a havasszépék nyújtják. Sokan szeretnék ezt a csodálatos növényt a kertjükbe ültetni, de nem mindenki tudja, hogyan kell megfelelően gondozni őket. Ehhez adunk most egy kis segítséget.
2025. évi 9. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
A kajszifán egyetlen termést sem láttam, viszont már a lehullott leveleken május 3-án fotóztam, a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a tüneteit. Ha így folytatódik, akkor a nyár közepére nem lesz levél a fán és így jövőre sem fog szüretelni a gazda.
2025. évi 8. – szőlős – növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Éves átlagban 7-8 alkalommal permeteznek a szőlőültetvényekben. A permetlébe majdnem minden alkalommal adagolnak lisztharmat elleni gombaölő szert is, mert a szőlő lisztharmatával mindig számolnunk kell, még ezekben a szélsőséges időjárású években is.
Tegyünk többet a méhekért!
Kb. 10 perc olvasás
A házi méhek a legrégebbi időktől az ember társai, segítői. Már svéd természettudós, botanikus, Linné is foglalkozott velük. Megállapította, hogy méhek nélkül a világ nemcsak szegényebbé válik, de a Földön való élet is megszűnhet. Bár a helyzet az újabb kutatások szerint nem ennyire drámai, jónak egyáltalán nem mondható.
A cseresznyelégy elleni sikeres védekezés alapjai
Kb. 10 perc olvasás
Évtizedek óta megoldatlannak látszó probléma a cseresznyelégy elleni védekezés. A károsító elleni permetezések száma – nagyobb területű ültetvények esetében – egyre fokozódik, az eredmény mégis korlátozott. A környezetvédelmi károk csökkentése is elérendő cél.
2025. évi 7. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Még lehetnek fagyos éjszakáink, figyeljük a meteorológiai előrejelzéseket! A fagyok utáni regenerálást minden gyümölcsfánk meghálálja, ha a hidegbetörés után egy kis extra segítséget kap a kondíció javítására.
Hasznos fonálférgek kertben, parkban, sportpályákon
Kb. 15 perc olvasás
Ha meghalljuk a fonálféreg szót, rögvest valamilyen pusztító kártevő képe ugrik be. A fonálférgek nemcsak a termesztett növényeket károsíthatják, hanem az azokat megtámadó rovarokat, lárvákat is, így hasznos segítőink lehetnek a károsítók megfékezésében.
2025. évi 6. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A múlt hét eleji fagyos éjszakák óriási károkat okoztak az ültetvényekben. A már elvirágzott kajszinál és mandulánál 90 %-os fagykárról beszélnek a kollégák az egész országban, de a virágzásban lévő szilvában, őszibarackban és a cseresznyében is nagy pusztítást végzett a beáramló hideg.
Ne hozzunk haza növényt a nyaralásból!
Kb. 15 perc olvasás
Mediterrán országokban eltöltött nyaralás alkalmával nagy kísértést érzünk, hogy növényt hozzunk be szuvenírként. Egy-egy levágott leánderhajtással, út szélén kiásott olajfacsemetével végzetes károsítókat hurcolhatunk be az országba, amivel akaratunkon kívül is szabálysértést követünk el!
FOLYAMATOSAN FRISSÜL! Gyümölcskártevők országos csapdázási adatai – 2025
Kb. 5 perc olvasás
2025. március 25-én kihelyezésre kerültek az ország 8 pontján lévő megfigyelőkertben a legfontosabb gyümölcskártevők rajzásának megfigyelésére szolgáló csapdák!
2025. évi 5. – varasodásos – növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
„Az elmúlt héten tapasztalt melegebb időjárás hatására sok kajsziültetvényben megindult a virágzás. A következő napokban várható csapadékos és párás időjárás jelentősen növeli a kórokozók fertőzési kockázatát. Különösen a monília, az alma varasodás és a tafrina veszélye fokozott, ami indokolttá teszi a megelőző növényvédelmi kezeléseket. (…)”
2025. évi 4. – tafrinás – növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A jelenlegi borult, nedves, változékony időjárás kedvez a tafrina fertőzésének. A meteorológusok szerint többfelé esőre és erős szélre számíthatunk a jövő héten is. Tehát amint megengedi az időjárás, permetezést javaslok!
Változások a szabadforgalmú készítményeknél – 2025. március
Kb. 10 perc olvasás
Összegyűjtöttem az előző tájékoztató óta történt változásokat a NÉBIH által hivatalosan is kiadott III. kategóriás engedélyek esetében. Úgy látom, hogy hozzá kell szoknunk ahhoz, hogy ugyanazt a növényvédő szert egyre több néven is forgalomba hozzák. Ezek a párhuzamos behozatali, vagy származtatott engedéllyel rendelkező készítmények. Nehéz követni a változásokat.
2025. évi 3. – moníliás – növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Már nem lehet a naptár szerint permetezni. Tavaly sokkal korábban fakadtak és virágoztak a kajszik; március 5-én már a virágfertőző monília elleni védekezésről írtam a felhívást. A bimbós, virágzó csonthéjasoknál, elsősorban a kajszinál és a meggynél eljött a virágfertőző monília elleni védekezés ideje. Ezek „kötelezően” elvégzendő permetezések!