Növényvédelmi teendők 2024
Növényvédelmi teendők 2023
Növényvédelmi teendők 2022
Növényvédelmi teendők 2021
Előrejelzés 2020
Előrejelzés 2019
Előrejelzés 2018
Előrejelzés 2017
Előrejelzés 2016
Előrejelzés 2015
Előrejelzés 2013
Árutermelő kertészet
Biogazdálkodás
Díszkert
Egyéb kultúrák
Gazdazóna tagok
Közterület
Gyepápolás
Hajtatás
Házikert
Háztartási kártevők
Integrált termesztés
Kerti tó
Közlemények
Növényvédelem
Öntözéstechnika
Park- és kertépítés
Szaktanács
Szaporítás
Szántóföld
Szerzőink
Szobanövény
Szolgáltatások
Szőlő, gyümölcs
Ültetvény
Tápanyagutánpótlás
Tesztek
Videó
Zöldségtermesztés
Nincs kategorizálva
Szűrők elrejtése
Szűrők megjelenítése
2024. évi 19. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Több mint két hete küldtem az előző felhívásomat. Ebben a hőségről, a légszárazságról és az ország legtöbb pontján hónapok óta fennálló aszályról írtam. Azóta sem változott a helyzet.
Tények és tévhitek a parlagfűről és a parlagfűbogárról
Kb. 10 perc olvasás
Megkezdődött a parlagfűszezon és ezzel ismét a figyelem középpontjába került ez a behurcolt gyom. Cikkünkben néhány tévhitet szeretnénk eloszlatni a növénnyel, illetve károsítójával, a szintén nagy médiaérdeklődéssel kísért parlagfű-olajosbogárral kapcsolatban.
2024. évi 17. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Éppen tíz napja írtam az előző felhívást. Azóta folyamatosan csúcsokat döntöget a forróság, ami sok megyében aszállyal és erős UV sugárzással is párosult. Úgy látszik, hogy ez az időjárás már a károsítóknak sem tetszik.
2024. évi 16. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Eddig leginkább a kórokozó gombákkal küzdöttünk. A nyári forróság visszafogta a levélnedvességet és a mérsékeltebb hőmérsékletet igénylő gombák terjedését pl. a varasodásét.
Előzzük meg a napégést!
Kb. 10 perc olvasás
Nyáron a meleg és a szárazság mellett az erős napsugárzástól és a légköri aszály miatti alacsony páratartalom káros hatásaitól kell óvni növényeinket.
Biostimulátorokkal a stresszmentes kertért
Kb. 15 perc olvasás
A napjainkban tapasztalható szélsőséges időjárás, illetve a részben az időjárással is összefüggő kártevő- és kórokozónyomás stresszorként, azaz stresszt kiváltó tényezőként hat a növényekre.
2024. évi 14. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Az árutermelő gyümölcs- és szőlőültetvényekben a tél végi lemosó permetezések után, kultúrától függően már a 4-6-8-dik növényvédelmi kezelést végezték el június közepéig. Nagy körültekintéssel a házikertekben szerényebb lehetőségekkel is szép eredmények érhetők el.
TIPP! Oldja a stresszt Damisol Gold Cupromax felszívódó rézzel
Kb. 5 perc olvasás
A réz fontos növényi tápanyag, és évszázadok óta a növényvédelem fontos eleme. Amíg a kontakt hatású réztartalmú készítmények kívülről védik a növényt a kórokozó baktériumok és gombák támadásától, addig a Damisol Gold Cupromax felszívódó szerves kötésű réz belülről támogatja a növény immunrendszerét.
TIPP: Káliumpótlás és növényvédelem egy készítménnyel, bio módon
Kb. 10 perc olvasás
Természetes hatóanyagú lisztharmat, varasodás és szürkepenész elleni gombaölő készítményt keres, amely egyben fokozza a növények ellenálló-képességét? Akkor válassza a Vitisan SP®-t!
2024. évi 11. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Végre kaptunk egy kis esőt és melegebbek lettek a nappalok és az éjszakák is. A jó hír mellett, a növényvédősöknek a feléledő kórokozó gombákra is gondolniuk kell.
Bürokrácia fojtogatja a biokészítményeket
Kb. 10 perc olvasás
Óriási az igény a biológiai készítményekre, ugyanakkor akár 10 évbe is telhet, amíg az EU engedélyez egy-egy új bio-hatóanyagot.
Biológiai készítmények helyes használata 2. – Hasznos gombák
Kb. 15 perc olvasás
A hasznos fonálférgeket tartalmazó bio készítmények után a hasznos gombákat tartalmazó formulák helyes használatára hívjuk fel a figyelmet. Fontos tudni, hogy egy gombának több törzse is lehet forgalomban, és nem feltétlenül ugyanazokra a kártevőkre hatnak.
2024. évi 8. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A meleg tél és kora tavasz miatt korábban fakadtak, ébredtek fel a növényeink, a megszokottnál hamarabb kellett felvennünk a permetezőgépet. A jelenlegi helyzet is tartogat meglepetést a számunkra, mert a megszokotthoz képest nagyobb ütemben fejlődnek, növekednek a növényeink.
Gyümölcskártevők országos csapdázási adatai – FOLYAMATOSAN FRISSÜL
Április 2-án kihelyezésre kerültek az ország hat pontján lévő megfigyelőkertben a legfontosabb gyümölcskártevők rajzásának megfigyelésére szolgáló csapdák!
Biológiai készítmények helyes használata 1. – Hasznos fonálférgek
Kb. 15 perc olvasás
Sokszor érkezik kollégáinkhoz az a panasz, hogy a biológiai készítmények nem érnek semmit, nem hatnak. Bár a legtöbb készítmény címkéje pontosan leírja, mik a kijuttatás ideális körülményei és módjai, nem tartják be azokat. Ebben a cikkünkben a rovarparazita fonálférgeket tartalmazó készítmények helyes használatát foglaljuk össze.
2024. évi 6. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Ribiszkén, almán, kajszin megjelentek a levéltetvek. Ahol a korábbi években nem okoztak nagy gondot, ott még nem kell védekezni ellenük, de a kórokozó gombák mellett már mindenképpen figyelni kell rájuk is.
2024. évi 5. – tafrinás – növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A tafrina az idei nedves, hűvös időjárásnál a párás környezetben álló gyümölcsfákat már biztosan megtalálta. A tünetek egy-két hét múlva válnak láthatóvá. S.O.S. permetezést javaslok a még csak rügypattanásban lévő fajtákon is!
2024. évi 4. – talajfertőtlenítős – növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Néhány zöldségmag már a talajba került, nemsokára a palántákat is kiültetjük. Nem tizedelte a talajlakó kártevőket a tél és bár a jelenlegi talajhőmérsékletnél (4-10 oC) még a mélyben telelnek, de 12 oC körül már a felszínhez vándorolnak táplálékot keresnek, számíthatunk a kártételükre. Érdemes mérni és követni talajok felmelegedését.
A metszés alapelvei
Kb. 10 perc olvasás
Ha az ember gyümölcsfát telepít, azt többé-kevésbé azért teszi mivel termést szeretne szüretelni róla. A termés mennyisége és minősége pedig nagyrészt eldől a helyesen kivitelezett metszéssel.
2024. évi 3. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Fagyos éjszakákat jeleznek előre a meteorológusok a jövő hét végére! A fagyok előtt és közvetlenül a fagyos éjszaka után is érdemes elvégezni a permetezést amionsav, borostyánkősav, huminsav, bór és cink, valamint flavonoid tartalmú készítményekkel.
2024. évi 2. – moníliás – növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Épp hogy csak elmostuk a permetezőgépet a lemosás után, máris készülhetünk a kajszi, majd a meggy és a cseresznye virágfertőző monília elleni permetezésére. Langyos meleget és folyamatos nedvességet jeleznek a meteorológusok. Ez kedvezni fog a virágfertőző monília és a tafrina fertőzésének.
A granulált szerves trágyák 10 előnye
Kb. 15 perc olvasás
A talajélet fenntartása, a talajszerkezet javítása érdekében a szervesanyag-pótlás elengedhetetlen a kertben és a szántóföldeken. Ez történhet érett istállótrágyával, zöldtágyanövények vetésével és bedolgozásával, illetve komposzttal. Előfordul, hogy nem áll rendelkezésünkre egyik sem, ilyenkor hasznosak a formulázott, pelletált vagy granulált szerves, illetve szerves-ásványi trágya-termékek, amelyek 10 előnyét mutatjuk be.
2024. évi 1. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A Kárpát-medencében aszályos, forró nyarakat, enyhe teleket és fagyos tavaszokat jósolnak a meteorológusok az elkövetkező évekre. Ami a telet és a tavaszt illeti, a tavalyi év is ilyen volt.
2023. évi 23. – idei utolsó – növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Egyre többen hagyják el az őszi ásást és a letermett zöldségfélék otthagyott szármaradványai közé vetnek, palántáznak a következő évben. Talajvédelmi szempontból ez sok esetben indokolható. Azonban fel kell tenni a kérdést, hogy nem hagyok-e fertőzött növényi maradványokat a zöldségágyásban?