Növényvédelmi teendők 2024
Növényvédelmi teendők 2023
Növényvédelmi teendők 2022
Növényvédelmi teendők 2021
Előrejelzés 2020
Előrejelzés 2019
Előrejelzés 2018
Előrejelzés 2017
Előrejelzés 2016
Előrejelzés 2015
Előrejelzés 2013
Árutermelő kertészet
Biogazdálkodás
Díszkert
Egyéb kultúrák
Gazdazóna tagok
Közterület
Gyepápolás
Hajtatás
Házikert
Háztartási kártevők
Integrált termesztés
Kerti tó
Közlemények
Növényvédelem
Öntözéstechnika
Park- és kertépítés
Szaktanács
Szaporítás
Szántóföld
Szerzőink
Szobanövény
Szolgáltatások
Szőlő, gyümölcs
Ültetvény
Tápanyagutánpótlás
Tesztek
Videó
Zöldségtermesztés
Nincs kategorizálva
Szűrők elrejtése
Szűrők megjelenítése
A gyep felkészítése a télre
Kb. 10 perc olvasás
Télen a gyep elég kiábrándítóan nézhet ki, de ennek nem kell így lennie. Egy kis odafigyeléssel, előre tervezéssel a hideg hónapokban is élvezhető látványú lehet a gyepfelület.
2024. évi 21. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Őszbe fordult az időjárásunk. Talán még a kései szüretelésű gyümölcseinken gondot okozhatnak a károsítók.
Növényvédelmi teendők – 2024. szeptember 4. hét
Kb. 10 perc olvasás
A burgonya betakarítása lassan a végéhez közeledik. Kisebb-nagyobb szállítóeszközökön láthatóak a burgonyával megtöltött zsákok. Itt az ideje megtervezni az értékes gumók tárolását, mert a helytelen raktározás következtében jelentős károk keletkezhetnek.
Poloskainvázió! Tévhitek és félreértések
Kb. 15 perc olvasás
Nagyon sok poloska faj él hazánkban, és nagyon sokkal nem is találkozunk. Van köztük kétéltű, vérszívó, növénykártevő és ragadozó is. Sok tévhit és félreértés kering róluk, ezt szeretnénk eloszlatni cikkünkkel!
„Babázik” az orchideám! Mit tegyek?
Kb. 10 perc olvasás
Az idősebb orchideák gyakran hoznak sarjnövényeket virágszárukon. Ennek több oka lehet. Nem kell megijedni, a „babákból” új növényt nevelhetünk.
Változatos nárciszok
Kb. 15 perc olvasás
A nárciszok a tavaszi kert kedves virágai. Szinte bevilágítják a kertet a fehér, sárga, narancs színek, amelyek a tavasz első napsugarait idézik. Sokféle típusuk van, virágágyásba, sziklakertbe, virágládába és teraszedénybe valót is találunk közöttük.
Ezeket a díszcserjéket SEMMIKÉPPEN NE metsze meg ősszel!
Kb. 20 perc olvasás
Az őszi rendrakás során a kertünkben hajlamosak vagyunk válogatás nélkül megmetszeni cserjéinket, sövényeinket, amiket a tavasz vagy nyár folyamán magukra hagytunk. A következő évben pedig csodálkozunk, hogy kevés virágot hoznak, vagy egyáltalán nem virágoznak. Vegyük sorra, hogy melyek azok a díszcserjék, amelyeket ősszel és kora tavasszal tilos metszeni!
Ültessünk tulipánt!
Kb. 15 perc olvasás
A tulipán a legismertebb, a nemesítésnek köszönhetően legváltozatosabb virágszínű és virágformájú tavasszal nyíló hagymás virág. Hollandia a legnagyobb virághagyma-termelő ország. Első modernkori gazdasági válságát is a tulipán okozta, csakúgy mint későbbi felvirágzását. De valóban Hollandiából származik a tulipán?
Túrások és lyukak a kertben! Ki lehet az elkövető?
Kb. 15 perc olvasás
A tettes megtalálása nem egyszerű feladat, igazi krimibe illő nyomozásra lesz szükségünk. A lyuk alakja, nagysága, a túrások formája táppontot adhat, de ezek talajtípusonként eltérhetnek. Sőt egyes talajlakó emlősök ásott lyukainak mérete is hasonló.
Kora tavaszi hagymás virágok ültetése
Kb. 10 perc olvasás
Legkorábban nyíló hagymás növényeink már az első tél végi napsugarakban is kidughatják virágaikat a földből. Általában apróhagymás virágok, egyesek magyar neve is találóan jelzi, hogy már a hóban is viríthatnak. Ezeket kell a legkorábban, szeptember végén, október elején elültetni a kertben.
2024. évi 20. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Továbbra is a hőség és a szárazság nehezíti a növényeink életét. Hullanak az almák, a melegtől megfő, barnul a szilva húsa a mag körül és már az invazív, mindenhol vadul terjedő japán keserűfűnek is perzselődik a levele.
A muskátli szaporítása dugványról
Kb. 15 perc olvasás
Az egyik legkedveltebb balkonnövényünket, a muskátlit a nyár végén, ősz elején szaporíthatjuk dugványról. A muskátli mellett több más egynyári balkonnövényt is megsokszorozhatunk ezzel a módszerrel.
Őszi gyepfelújítás
Kb. 10 perc olvasás
A nyár vége, ősz eleje kiváló időszak arra, hogy rendbe tegyük a nyáron a hosszan tartó hőség és szárazság, vagy éppen az intenzív használta, illetve a kártevők miatt leromlott gyepünket.
Vetés a szezon végén
Kb. 10 perc olvasás
A szeptember ugyan inkább a betakarításról és az eltevésekről szól, ám egyes növények még most is elvethetők, kiültethetők, és akár a tél elején is biztosítanak friss házikerti csemegét az asztalra.
Fontosabb változások a szabadforgalmú növényvédő szereknél
Kb. 10 perc olvasás
Összegyűjtöttem az előző tájékoztató óta történt változásokat. Tehát csak a NÉBIH által hivatalosan is kiadott III. kategóriás engedélyeket nézem át. Két növényvédő szerről részletesebben is írok, mert perspektivikusak lehetnek a házikertes vásárlóknak is.
Növényvédelmi teendők – 2024. augusztus 5. hét
Kb. 5 perc olvasás
Sokan panaszkodnak, hogy a lótücsök (lótetű) tönkre teszi a veteményeket. Ismerjük meg ezt az állatot és az ellene való védekezés lehetőségeit!
Szobanövényeink és a légkondi barátsága
Kb. 15 perc olvasás
Ma már nem luxus, sőt életmentő a légkondicionáló berendezés a lakásokban, irodákban és intézményekben. A címmel ellentétben szobanövényeink egy csöppet sincsenek barátságban a légkondikkal.
2024. évi 19. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Több mint két hete küldtem az előző felhívásomat. Ebben a hőségről, a légszárazságról és az ország legtöbb pontján hónapok óta fennálló aszályról írtam. Azóta sem változott a helyzet.
Így szaporíts földiepret indáról!
Kb. 10 perc olvasás
A szamóca, más néven földieper nagyon könnyen szaporítható vegetatív úton. Ez azt jelenti, hogy az anyanövényről leválasztott részeket, dugványokat, vagy sarjakat ültetjük el. A földieper esetében az indákon fejlődő sarja, indanövények segítségével tudjuk tovább szaporítani a növényeket.
Növényvédelmi teendők – 2024. augusztus 3. hét
Kb. 10 perc olvasás
Régi szokás, hogy akinek kertje, „birtoka” van, ültet egy diófát az unokájának, hogy majd ő élvezhesse a termését. Korábban úgy tűnt, hogy ez a szép elképzelés nem fog megvalósulni az alig több mint 10 éve hazánkban károsító nyugati dióburok-fúrólégy tömeges felszaporodása miatt. Az idei év rácáfolt erre!
2024. évi 18. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Szomorúan néznek ki a kertek. Kókadtan lógnak a szomjazó fák, kanalasodnak a zöldségek levelei, sárgán hullik a meggyfák lombja és napégette almák borítják a fák alját. A strapabírónak megismert kedves orgonát is elcsúfították és legyengítették a Nap káros sugarai.
Tények és tévhitek a parlagfűről és a parlagfűbogárról
Kb. 10 perc olvasás
Megkezdődött a parlagfűszezon és ezzel ismét a figyelem középpontjába került ez a behurcolt gyom. Cikkünkben néhány tévhitet szeretnénk eloszlatni a növénnyel, illetve károsítójával, a szintén nagy médiaérdeklődéssel kísért parlagfű-olajosbogárral kapcsolatban.
A sikeres magfogás 5 titka
Kb. 15 perc olvasás
Sokan gondoljuk úgy minden évben, hogy egy-egy zöldséget vagy gyümölcsöt mindenképpen szeretnénk megőrizni, és jövő évben is élvezni a termését. Ehhez legjobb megoldás a magfogás. Így következő évben is vethetjük a legjobban sikerült növényeinket, és élvezhetjük a termést.
5+1 tipp, hogy a gyep túlélje a kánikulát
Kb. 10 perc olvasás
A hosszan tartó kánikula nem kímél sem embert, sem állatot, sem növényt. A gyep is szenved, hiába az öntözés. Sokszor rosszabbul néz ki az agyonpátyolgatott gyep, mint a magára hagyott zöldfelület. Öt plusz egy tippet mutatunk, ami túllendíti a gyepet a stesszidőszakon, hogy mi se stresszeljünk.