Növényvédelmi teendők 2024
Növényvédelmi teendők 2023
Növényvédelmi teendők 2022
Növényvédelmi teendők 2021
Előrejelzés 2020
Előrejelzés 2019
Előrejelzés 2018
Előrejelzés 2017
Előrejelzés 2016
Előrejelzés 2015
Előrejelzés 2013
Árutermelő kertészet
Biogazdálkodás
Díszkert
Egyéb kultúrák
Gazdazóna tagok
Közterület
Gyepápolás
Hajtatás
Házikert
Háztartási kártevők
Integrált termesztés
Kerti tó
Közlemények
Növényvédelem
Öntözéstechnika
Park- és kertépítés
Szaktanács
Szaporítás
Szántóföld
Szerzőink
Szobanövény
Szolgáltatások
Szőlő, gyümölcs
Ültetvény
Tápanyagutánpótlás
Tesztek
Videó
Zöldségtermesztés
Nincs kategorizálva
Szűrők elrejtése
Szűrők megjelenítése
2025. évi 2. – lemosó permetezéses – növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
A március első hetére beköszöntött tavasz most már biztosan minden kertészkedőt kicsalogatott a kertbe. Persze akinek gyümölcsfája, szőlője is van bőségesen, már valószínűleg a metszésen és a sebkezelésen is túl van, vagy legalábbis a vége felé tart.
Ezek a növények messze űzik a kártevőket
Kb. 10 perc olvasás
A különféle rovarkártevők évről évre nagy gondot okoznak a veteményesben. Mivel napjainkban a kemény telek is jellemzően elmaradnak, évről évre egyre több kártevő telel át sikeresen és tavasszal a felmelegedő időben egyből támadásba lendülnek.
Alkalmazkodjuk a megváltozott klimatikus viszonyokhoz
Kb. 10 perc olvasás
Az extrém hőség, a hónapokig tartó aszály és kivételesen erős napsugárzás az idén megerősíthette bennünk azt, hogy a növények megfelelő erőnlétben tartása, a megelőző növényápolási munkák és stresszcsökkentő kezelések elvégzése kiemelkedő jelentőséggel bír a sikeres növénytermesztésben, bármilyen kultúráról legyen is szó. A kémiai növényvédelem lehetőségeinek szűkülése pedig a természetes eredetű hatóanyagokra irányítja rá a figyelmet.
Permakultúra: új hóbort, vagy működő megoldás?
Kb. 15 perc olvasás
A permakultúra egy olyan komplex kertészeti rendszer, amely a természetes folyamatokat modellezi. A klímaváltozás okozta negatív hatások, a növényvédőszer-kivonások indokolják, hogy jobban megismerjük és alkalmazzunk ezt a módszert házikerünkben.
Ismerjük meg jobban talajunkat!
Kb. 10 perc olvasás
A talajvizsgálat nemcsak az árutermelő mezőgazdasági és kertészeti termelésben alapvető fontosságú, hanem a kiskertekben is. Pénzt, időt és bosszankodást takaríthatunk meg, ha ismerjük talajunk alapvető fizikai és kémiai tulajdonságait, és nem rutinszerűen, találomra, hanem tudatosan és okszerűen végezzük a talajjavítást, tápanyagfeltöltést.
2024. évi 21. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Őszbe fordult az időjárásunk. Talán még a kései szüretelésű gyümölcseinken gondot okozhatnak a károsítók.
2024. évi 20. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Továbbra is a hőség és a szárazság nehezíti a növényeink életét. Hullanak az almák, a melegtől megfő, barnul a szilva húsa a mag körül és már az invazív, mindenhol vadul terjedő japán keserűfűnek is perzselődik a levele.
2024. évi 19. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Több mint két hete küldtem az előző felhívásomat. Ebben a hőségről, a légszárazságról és az ország legtöbb pontján hónapok óta fennálló aszályról írtam. Azóta sem változott a helyzet.
2024. évi 17. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Éppen tíz napja írtam az előző felhívást. Azóta folyamatosan csúcsokat döntöget a forróság, ami sok megyében aszállyal és erős UV sugárzással is párosult. Úgy látszik, hogy ez az időjárás már a károsítóknak sem tetszik.
2024. évi 16. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Eddig leginkább a kórokozó gombákkal küzdöttünk. A nyári forróság visszafogta a levélnedvességet és a mérsékeltebb hőmérsékletet igénylő gombák terjedését pl. a varasodásét.
2024. évi 15. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A jövő szerdáig az ország minden tájára apró esőket ígérnek a meteorológusok. Az alföldi szántóföldeknek ez a csapadék még mindig kevés lesz, de arra ott is elegendő, hogy a párássá váló kertekben újra és újra fertőzni tudjanak a kórokozó gombák.
Biostimulátorokkal a stresszmentes kertért
Kb. 15 perc olvasás
A napjainkban tapasztalható szélsőséges időjárás, illetve a részben az időjárással is összefüggő kártevő- és kórokozónyomás stresszorként, azaz stresszt kiváltó tényezőként hat a növényekre.
2024. évi 14. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Az árutermelő gyümölcs- és szőlőültetvényekben a tél végi lemosó permetezések után, kultúrától függően már a 4-6-8-dik növényvédelmi kezelést végezték el június közepéig. Nagy körültekintéssel a házikertekben szerényebb lehetőségekkel is szép eredmények érhetők el.
TIPP! Oldja a stresszt Damisol Gold Cupromax felszívódó rézzel
Kb. 5 perc olvasás
A réz fontos növényi tápanyag, és évszázadok óta a növényvédelem fontos eleme. Amíg a kontakt hatású réztartalmú készítmények kívülről védik a növényt a kórokozó baktériumok és gombák támadásától, addig a Damisol Gold Cupromax felszívódó szerves kötésű réz belülről támogatja a növény immunrendszerét.
2024. évi 13. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Május utolsó napjaiban sem csökkent a „fertőzési nyomás”. Fertőznek a kórokozó gombák, nagy erővel támadnak a levéltetvek, a gyümölcsmolyok és egyre több cseresznyelegyet fognak a ragacsos sárgalapok.
Éljen a talaj! Itt az új DAMISOL Gold Talajélet termékcsalád!
Kb. 10 perc olvasás
Kertünk lelke a talaj. A növények a talajban rögzítik magukat gyökereikkel, onnan veszik föl a táplálékot és a vizet. A talaj azonban nem egy holt közeg, hanem élő környezet, bonyolultan összetett biológiai egység, amelyben milliónyi kisebb-nagyobb élőlény lakik, amelyek óvni és táplálni kell. Ehhez itt az új DAMISOL Gold Talajélet termékcsalád!
2024. évi 12. növényvédelmi felhívás
Kb. 5 perc olvasás
Sorjáznak a kerti feladatok! A csapadék hiánya miatt egyre szárazabbak a talajaink, ugyanakkor egyre több károsítóval kell számolnunk. Többségükről már írtam azokban az előző felhívásban említett részekben.
Lombtrágyázzunk helyesen
Kb. 10 perc olvasás
Az enyhe tápanyaghiány és a szélsőséges időjárási hatások okozta stressztünetek hatékony és gyorsan orvosolhatók lombfelületre kijuttatott trágyákkal és a biostimulátorokkal. A megfelelő időben történő alkalmazás és a jó minőségű termék választása hozhat csak megfelelő eredményt.
TIPP: Káliumpótlás és növényvédelem egy készítménnyel, bio módon
Kb. 10 perc olvasás
Természetes hatóanyagú lisztharmat, varasodás és szürkepenész elleni gombaölő készítményt keres, amely egyben fokozza a növények ellenálló-képességét? Akkor válassza a Vitisan SP®-t!
2024. évi 11. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Végre kaptunk egy kis esőt és melegebbek lettek a nappalok és az éjszakák is. A jó hír mellett, a növényvédősöknek a feléledő kórokozó gombákra is gondolniuk kell.
2024. évi 10. – csapdázásos – növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Felszereltük az előrejelző eszközeinket az országos hálózatunkba. A fogási adatokat folyamatosan frissített tájékoztatónkban tekinthetik meg.
2024. évi 9. – szőlős – növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Tavalyhoz képest az idén 3-4 héttel korábban fakadtak a szőlők, és úgy tűnik, hogy az intenzív növekedés, fejlődés folytatódik. Most a szőlő lisztharmatának a fertőzését kell megakadályozni.
2024. évi 8. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A meleg tél és kora tavasz miatt korábban fakadtak, ébredtek fel a növényeink, a megszokottnál hamarabb kellett felvennünk a permetezőgépet. A jelenlegi helyzet is tartogat meglepetést a számunkra, mert a megszokotthoz képest nagyobb ütemben fejlődnek, növekednek a növényeink.
Gyümölcskártevők országos csapdázási adatai – 2024
2024. április 2-án kihelyezésre kerültek az ország hat pontján lévő megfigyelőkertben a legfontosabb gyümölcskártevők rajzásának megfigyelésére szolgáló csapdák!