Növényvédelmi teendők 2024
Növényvédelmi teendők 2023
Növényvédelmi teendők 2022
Növényvédelmi teendők 2021
Előrejelzés 2020
Előrejelzés 2019
Előrejelzés 2018
Előrejelzés 2017
Előrejelzés 2016
Előrejelzés 2015
Előrejelzés 2013
Árutermelő kertészet
Biogazdálkodás
Díszkert
Egyéb kultúrák
Gazdazóna tagok
Közterület
Gyepápolás
Hajtatás
Házikert
Háztartási kártevők
Integrált termesztés
Kerti tó
Közlemények
Növényvédelem
Öntözéstechnika
Park- és kertépítés
Szaktanács
Szaporítás
Szántóföld
Szerzőink
Szobanövény
Szolgáltatások
Szőlő, gyümölcs
Ültetvény
Tápanyagutánpótlás
Tesztek
Videó
Zöldségtermesztés
Nincs kategorizálva
Szűrők elrejtése
Szűrők megjelenítése
Ismerjük meg jobban talajunkat!
Kb. 10 perc olvasás
A talajvizsgálat nemcsak az árutermelő mezőgazdasági és kertészeti termelésben alapvető fontosságú, hanem a kiskertekben is. Pénzt, időt és bosszankodást takaríthatunk meg, ha ismerjük talajunk alapvető fizikai és kémiai tulajdonságait, és nem rutinszerűen, találomra, hanem tudatosan és okszerűen végezzük a talajjavítást, tápanyagfeltöltést.
Novemberi gyümölcsök
Kb. 15 perc olvasás
Beköszöntött az ősz utolsó hónapja, megérkeztek az első fagyok is. A kertben szinte betakarítottunk már minden zöldséget és gyümölcsöt. A tárolók megteltek, a kamra polcain ott sorakoznak a lekvárok, befőttek, savanyúságok. Van azonban néhány gyümölcs, amit még novemberben sem késő leszedni, sőt, ilyenkor a legzamatosabbak.
Mitől színesek ősszel a fák?
Kb. 10 perc olvasás
Az őszi lombszíneződés fantasztikus látvány a kertben és a tájban. A fák, cserjék, sőt az évelő és egynyári növények is fajtól függően sárgás, narancsos, pirosas, bordós lombruhát öltenek, mielőtt tél elején véglegesen lehullatják leveleiket és a hideg hónapokban nyugovóra térnek.
2024. évi 22. – idei utolsó – növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A meteorológusok szerint a hónap végére már hűvösebbre fordul az időjárásunk, véget ér az indián nyár. Felgyorsul a lombhullás, indíthatjuk az őszi lemosó permetezést és feltölthetjük a komposztkereteket.
A közönséges füge növényvédelmi problémái
Kb. 15 perc olvasás
A füge nálunk nem őshonos, a kertészetekben forgalmazott fajták változó fagytűrő képességgel rendelkeznek. A nagy mínuszok fagykárokat, esetleg teljes kifagyást okozhatnak. A honosított fajták mellett rengeteg növényt importáltunk a déli országokból, és be is hoztuk velük a nálunk nem honos kártevőit.
2024. évi 21. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Őszbe fordult az időjárásunk. Talán még a kései szüretelésű gyümölcseinken gondot okozhatnak a károsítók.
Túrások és lyukak a kertben! Ki lehet az elkövető?
Kb. 15 perc olvasás
A tettes megtalálása nem egyszerű feladat, igazi krimibe illő nyomozásra lesz szükségünk. A lyuk alakja, nagysága, a túrások formája táppontot adhat, de ezek talajtípusonként eltérhetnek. Sőt egyes talajlakó emlősök ásott lyukainak mérete is hasonló.
2024. évi 20. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Továbbra is a hőség és a szárazság nehezíti a növényeink életét. Hullanak az almák, a melegtől megfő, barnul a szilva húsa a mag körül és már az invazív, mindenhol vadul terjedő japán keserűfűnek is perzselődik a levele.
2024. évi 19. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Több mint két hete küldtem az előző felhívásomat. Ebben a hőségről, a légszárazságról és az ország legtöbb pontján hónapok óta fennálló aszályról írtam. Azóta sem változott a helyzet.
2024. évi 18. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Szomorúan néznek ki a kertek. Kókadtan lógnak a szomjazó fák, kanalasodnak a zöldségek levelei, sárgán hullik a meggyfák lombja és napégette almák borítják a fák alját. A strapabírónak megismert kedves orgonát is elcsúfították és legyengítették a Nap káros sugarai.
Érnek a gyümölcsök, támadnak a darazsak
Kb. 10 perc olvasás
Érnek a nyári gyümölcsök, a csemegeszőlők is hamarosan ehetők lesznek. A darazsak a száraz melegekben szomjasak, és szívesen lakmároznak ezekből a gyümölcsökből. De felvetődik a kérdés, hogy minden darázs veszélyes-e ránk.
2024. évi 17. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Éppen tíz napja írtam az előző felhívást. Azóta folyamatosan csúcsokat döntöget a forróság, ami sok megyében aszállyal és erős UV sugárzással is párosult. Úgy látszik, hogy ez az időjárás már a károsítóknak sem tetszik.
Megjelent a japán cserebogár Szlovéniában! Minden, amit tudni kell róla!
Kb. 15 perc olvasás
A szlovén növényvédelmi hatóság egy felnőtt példányt talált Közép-Szlovéniában, Ljubljanától kb. 35 km-re, a lukovicai autópálya-pihenőben, egy csapdában. Ez az első megerősített japán cserebogár-észlelés Szlovéniában.
2024. évi 16. növényvédelmi felhívás
Kb. 10 perc olvasás
Eddig leginkább a kórokozó gombákkal küzdöttünk. A nyári forróság visszafogta a levélnedvességet és a mérsékeltebb hőmérsékletet igénylő gombák terjedését pl. a varasodásét.
3+1 dolog, amit a zöldmetszésről tudni kell
Kb. 10 perc olvasás
Ugyan a metszés jellemzően kora tavaszi tevékenység, a nyár folyamán is célszerű elővenni a metszőollókat. A gyümölcsfák zöldmetszésének ideje ugyanis éppen most, május végétől augusztus végéig tart.
Előzzük meg a napégést!
Kb. 10 perc olvasás
Nyáron a meleg és a szárazság mellett az erős napsugárzástól és a légköri aszály miatti alacsony páratartalom káros hatásaitól kell óvni növényeinket.
2024. évi 15. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
A jövő szerdáig az ország minden tájára apró esőket ígérnek a meteorológusok. Az alföldi szántóföldeknek ez a csapadék még mindig kevés lesz, de arra ott is elegendő, hogy a párássá váló kertekben újra és újra fertőzni tudjanak a kórokozó gombák.
Biostimulátorokkal a stresszmentes kertért
Kb. 15 perc olvasás
A napjainkban tapasztalható szélsőséges időjárás, illetve a részben az időjárással is összefüggő kártevő- és kórokozónyomás stresszorként, azaz stresszt kiváltó tényezőként hat a növényekre.
2024. évi 14. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Az árutermelő gyümölcs- és szőlőültetvényekben a tél végi lemosó permetezések után, kultúrától függően már a 4-6-8-dik növényvédelmi kezelést végezték el június közepéig. Nagy körültekintéssel a házikertekben szerényebb lehetőségekkel is szép eredmények érhetők el.
Elsősegélynyújtás a kertben vihar és árvíz után
Kb. 20 perc olvasás
A vihar és az árvíz az országban sokhelyütt károkat okozott a kertekben és a szántóföldeken. Az emberéletek és a lakóépületek biztonsága ilyenkor a legfontosabb, de az ár levonulása után a kert növényeit is elsősegélyben kell részesíteni.
TIPP! Oldja a stresszt Damisol Gold Cupromax felszívódó rézzel
Kb. 5 perc olvasás
A réz fontos növényi tápanyag, és évszázadok óta a növényvédelem fontos eleme. Amíg a kontakt hatású réztartalmú készítmények kívülről védik a növényt a kórokozó baktériumok és gombák támadásától, addig a Damisol Gold Cupromax felszívódó szerves kötésű réz belülről támogatja a növény immunrendszerét.
2024. évi 13. növényvédelmi felhívás
Kb. 15 perc olvasás
Május utolsó napjaiban sem csökkent a „fertőzési nyomás”. Fertőznek a kórokozó gombák, nagy erővel támadnak a levéltetvek, a gyümölcsmolyok és egyre több cseresznyelegyet fognak a ragacsos sárgalapok.
Éljen a talaj! Itt az új DAMISOL Gold Talajélet termékcsalád!
Kb. 10 perc olvasás
Kertünk lelke a talaj. A növények a talajban rögzítik magukat gyökereikkel, onnan veszik föl a táplálékot és a vizet. A talaj azonban nem egy holt közeg, hanem élő környezet, bonyolultan összetett biológiai egység, amelyben milliónyi kisebb-nagyobb élőlény lakik, amelyek óvni és táplálni kell. Ehhez itt az új DAMISOL Gold Talajélet termékcsalád!
2024. évi 12. növényvédelmi felhívás
Kb. 5 perc olvasás
Sorjáznak a kerti feladatok! A csapadék hiánya miatt egyre szárazabbak a talajaink, ugyanakkor egyre több károsítóval kell számolnunk. Többségükről már írtam azokban az előző felhívásban említett részekben.