fatörzs betegségei
Tisztelt szakértő,
van egy nagyon öreg barackfám (lehet vagy 30 éves), és a törzse tele van sérülésekkel, el van feketedve. A fatörzs nagy része mohával és zuzmóval van benőve. A kisebb ágak egy része elhalt. 2019 nyarán nagyon szépen termett, 2020 nyarán nem volt rajta termés egyáltalán. Pár hete valami fura gombásodás jelent meg a fa törzsén. Mit tehetek, hogy megmentsem a fát?

A kérgen az Athelia epiphylla fakultatív parazita gombafaj kiterjedő és összefolyó micéliumtelepei láthatók. A gomba a kérget borító zöldalgákat parazítálja (fogyasztja), a fa életére nincs káros hatással, így védekezni sem szükséges ellene.
A levált kéreg alatt többféle kártevő nyomai láthatóak /szúbogarak, farontók/- A lyukakba tömény rovarölő szert kellene beinjektálni - ha megoldható, minden lyukba.
Kórokozó /gombás fertőzés/tünetei is észlelhetők, ezért a kéreg nélküli részt a rovarok elleni kezelés után gombaölőszerrel is védeni célszerű /tömény Bordóilé az egész felületre való rákenésével/. Végül az egészet szellőző anyaggal /pl. törzskötöző jutacsík, rachel háló / bekötni a kezelések tartósságának megőrzése céljából.
Minden öreg fát meg kell menteni! A képen láthatóan az Ön fája is menthető.
A leírtak alapján különféle kártevők élnek ill. éltek a kéreg alatt. Találtak egy "bejáratot" - pl.sebzés - és beköltöztek.
Bármilyen rovarról is legyen szó, a fakéreg alatt nincs helye.
Lebontotta a kérget és kitakarította. A mosóvíz azóta biztosan megszáradt. Új kérget szeretnénk, mely egyrészt védi a fát, másrészt komoly funkciói vannak.
A kéreg nélküli részt Bordóilével /töményen/ lekenve és a törzset letakarva /rachel háló vagy más levegő- áteresztő anyaggal/ átkötve számíthatunk a gyógyulásra. Fontos, hogy minden károsodott részt el kell távolítani.
Kedves dr. Varga Mária!
Szeretném segítségét kérni. Van egy szép, öreg cseresznyefa a kertünkben. A kérge alatt megtelepedtek a rovarok, hangya, meg minden féle, az egyik úgy nézett ki, mint a fülbemászó, némelyik odvat is vájt magának. Kérem segítségét, hogy miként lehet a fát megmenteni. Amit eddig tettem, hogy lebontottam a sérült részt elfedő kérget, kitakarítottam elevenig, lemostam (ezt leht nem kellett volna?!) és most várja a sorsát.
Szeretném megmenteni, kérem mondja el mit tegyek.
Köszönettel előre is!
Üdv, Králik Attila

Tisztelt Csernai Csaba. Vértetű-kolónia. Permetezzen Mospilan vagy Actara készítménnyel.
A hangyák ellen nagy hatékonyságú folyékony készítmények kaphatók. Mégis a por alakú Pyretrin használatát javaslom. A hangyák járása, mozgása helyeire kellene kiszórni, mert egy-egy hangya beviszi a károsítás helyére és a többieknek átadja. Valamennyien elpusztulnak. A kezelést célszerű két alkalommal elvégezni. Ha a hangyák csak a fatörzsben élnek és nem járnak ki, akkor csak a folyékony szereket tudja a lyukakon bespriccelni /szórófejes kivitelezés/.
Tisztelt Szakértők!
Gyümölcsfáimba (őszibarack, alma, cseresznye, meggy) óriás, kb 1 cm-es fekete hangyák élnek és rágják a törzset, üregeket, lyukakat fúrnak bele. Milyen megoldást tudnak ajánlani erre a problémára?
Válaszukat előre is köszönöm, üdv. Béleczki László
A nagy téli/tavaszi hőingás miatti fagyléc, amiből a csorog a növényi nedv. Sajnos nem tehet semmit. fasebkezelő anyaggal, pasztával zárja le a sebet.
Tisztelt Szaktanácsadó!
A 10 éves selyemakácomon észrevettem, hogy két ága nagyon vékonyan végigrepedt, ( kb. 2 m hosszan) és a repedés bizonyos része körül befeketedett, mintha megégett volna a faág. Ezen részen a fából nedvesség folyik ki. A képen, melyet csatoltam elég jól látható a probléma.
Mi lehet a baja? Veszélyes ez a fára? Elpusztulhat tőle?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Pálfalvi Nikoletta

Gyapjastetű. Nagyon nehéz ellene védekezni. A károsodott levélcsomókat le kell szedni és elégetni, ugyanígy a törzs repedésebe befészkelt kolóniát is. Mospilan, Actara, Karate Zeon hatásos ellene, de mellé nedvesítő szert (Nonit, Silwet) is keverni kell.