gypjaslepke elleni védelkezés

Vétek Gábor

Tisztelt Kertesi Gábor!

Mielőtt első kérdésére válaszolnék, engedje meg, hogy a 4.-re reagáljak: A hernyók kikelése előtt mindenképpen célszerű a fákról a tojáscsomókat (lásd a mellékelt ábrát) eltávolítani kéregkaparással pl. egy drótkefe segítségével. Ezzel ugyan nem oldódik meg teljesen a probléma, mert a környező erdőkből várhatóan sok hernyó fog idén is bejutni a kertekbe, de a kártétel mérséklése szempontjából mindenképpen fontos!

1-3. Permetezésre használhatók pl. a Dipel (dózis: 0,5 kg/ha) m.v.i.: 0 nap, é.v.i.: 1 nap; vagy a Dimilin 25 WP (dózis: 0,5 kg/ha) m.v.i.: 0 nap, é.v.i.: min. 14 nap!(gyümölcsösben). További részleteket olvashat a termékekről honlapunkon! Felhasználás előtt pedig olvassa el figyelmesen a csomagoláson feltüntetett tájékoztatót!! A kezeléseket áprilisban, rügypattanás után kell kezdeni, amikor az első kis hernyók megjelennek (ezt figyelni kell). Később egy-két alkalommal védekezhet, ha sok lárvát lát, egészen májusig. Utána már értelmetlen, mert a hernyók bebábozódnak (máj.-jún.), ellenük pedig a szerek nem hatnak.

4. (Lásd fentebb az említett kéregkaparásos módszert!)

5. A permetszerek internetes gazdaboltunkban megrendelhetők, vagy beszerezhetők kertészeti szakboltokban is.

6. (Lásd fentebb!)


Kedves Dienes Zsuzsanna!

A gyapjaslepke elleni védekezés sajnos nem olyan egyszerű, mint egy átlagos kertészeti kártevővel szembeni védekezés. A gondok a következők: Az erdészeteknek nincs pénze a kezelések elvégzésére! A tojáscsomók irritatívak, érintésre az érzékeny bőrűeken kiütéseket okozhatnak, tehát még a lelkes turistáknak sem ajánlott, hogy kapargati kezdjék a petecsomókat megfelelő eszköz hiányában! Azt pedig mondanom sem kell, hogy az erdők permetezése a technikai nehézségeken túlmenően mennyi anyagi, munkaszervezési, környezetbiztonsági és humánegészségügyi kérdést vet fel, melyek megoldása csak nagyobb társadalmi összefogással lenne lehetséges. Mi is reméljük, hogy egyszer ez is megvalósul.

A gyapjaslepkével kapcsolatban figyelmükbe ajánljuk a www.erti.hu honlapot!

#1007
Dienes Zsuzsanna

Megdöbbenek a magyar Pató Pál féle hozzáálláson. Nem volt elég a tavalyi pusztítás, idén is arra várnak, hogy majd a természet megoldja a problémát. Miért csak arról hallunk a médiában, hogy milyen károkat okozhatnak a gyapjas pillék? Azt miért nem közlik, hogy van védekezési mód. Szerintem sok természetbarát, erdőjáró vállalná, hogy akár a saját kis kezével vakarja le a fák törzséről, ha ez a megoldás.

#994
Kertesi Gábor

A Káli-medencében (Mindszentkállán) van a házunk 500 négyszögöles kerttel. két igen nagy diófa, pár kisebb fenyő, egy hosszú (15 m), 3m magasgyertyánsövény, 4 8 méteres kőris, 12 gyümölcsfa (alma, cseresznye, sárgabarack, meggy), sok bokor is van a kertben. Tavaly nagyon nagy pusztítást végeztek a gyapjaslepkék. Idén szeretném megelőzni ezt. Még ha sok pénzbe kerül, többszöri permetezéssel is szeretném fékezni az inváziót.

Kérdéseim:

1. Mivel permetezzünk?
2. Mikor permetezzünk?
3. Hányszor permetezzünk?
4. A permetezésen kívül mit tehetünk még?
5. Hol szerezzük be a permetezőanyagot? Budapesten lakunk az 5. kerületben (Belváros)
6. Egy ilyen méretű kerthez mennyi permetezőanyag szükséges?

Válaszukra várva,

Köszönettel:

Kertesi Gábor
30/313-7174
e-mail: kertesi@econ.core.hu

#993