Őszibarackos

Ódor Richard

Vagyis a moníliát vegyszer nélkül csak emgelőzni, de gyógyítani nemigen lehet. Elég szemét egy betegség, én már csak tudom, még vegyszeresen sem könnyű a dolog, ha körülöttünki mindenhol öreg, félig beteg fák vannak...

#4525
Garamvölgyi Péter

Tisztelt Uram!
Ezt igazán nem tudom, ki írta elő, mert az Ön által felsorolt szerek közül csak a rézoxiklorid használható lemosó permetezéshez, a többi hatástalan lemosásra, drága és bioternesztésben nem is használható. A Score 250 EC egy felszívódó gombaölő szer, ami csak zöld növényi részbe szívódik fel, csak vegetációban van értelme a hsználatának. A Basudin 600 EW szintén csak vegetációban hatásos, de ez egy szerves foszforsav-észter, ami biogazdálkodásban szigorúan tiltott készítmény!!! Én mindenképpen azt javasolom, hogy vegye fel a kapcsolatot a Biokultúra Egyesülettel, kérjen tőlük információt a felhasználható készítményekről és technológiákról. Én integrált növényvédelemmel foglalkozok, a biora nincs olyan nagy rálátásom, de remélem ezzel azért már tudtam némi segítséget nyújtani!!!

#909
Fodor Zoltán

Köszönöm válaszát!

Természetesen minden évben ellenőrizték a bio gyümölcsöst, és csak az előírt vegyszerekkel permeteztettünk. Idén főleg a betegség miatt mi magunk fogjuk a kezelést folytatni. Az említett rovarcsapdákat rendszeressen használtuk, de molyok jelenlétét a megadott időpontokban (permetezések előtt 2 héttel) nem tapasztaltunk, ám a levéltetveket sikeresen kiszűrtük ezzel a módszerrel. Lemosásra rézoxikloridot, mellette basudint, buvicid K-t, és score-t használtunk eddig minden évben. Ez volt az előírás. Ha tud az említett szereknél hatásosabbat, kérem írja meg. Egyébként eddig az Ön által említett gyomirtást folytattuk, és ha biogazdálkodásnál nem megengedett a gyomirózás, akkor maradunk ezeknél a technológiáknál.

#890
Garamvölgyi Péter

Tisztelt Uram!

A biogazdálkodás egy igen speciális, kényes terület. Hivatalosan Önnek csak akkor lesz biogyümölcse, ha azt a Magyarországon erre illetékes szervezet annak nyilvánítja, az előírt feltételek betartása és folyamatos ellenőrzés mellett. Erről tovább informálódhat a www.biokultura.org címen! Igen korlátozott a biogazdálkodásban használható készítmények köre. Biológiai gazdálkodásban a gyomszabályozás -őszibarack esetében- a mechanikai gyomirtásra korlátozódik: kultivátor, gyomfésű, tárcsa, illetve végső esetben kapálás jöhet csak szóba, a vegyszeres gyomirtás kizárt. A rügypattanás előtti réz hatóanyaggal végzett lemosó permetezés kulcsfontosságú (pl Bordóilé FW, Cuproxat FW stb.). A monília fellépésének tulajdonképpen rovarok által ejtett sebek nyitnak utat, tehát itt nem is a gomba ellen, hanem megelőzőleg a kártevő molyok ellen (keleti gyümölcsmoly, barackmoly) ellen kell védekezni, de hogyan? Itt csak a Növényvédelmi Kutatóintézet rovarferomon-csapdáit tudom ajánlani aminek a márkaneve Csalomon. Ha megrendeli ezeket, akkor abban az időpontban szállítjuk ki, amikor azokat rendeltetésszerűen használni kell.

#888
Fodor Zoltán

Üdvözlöm!

Jelenleg is biogazdálkodást folytatunk, egy másfél hektáros területen, csak őszibarackkal. Idén 5 évesek a fák, eddig a kezelésért minden évben fizettünk, de tavaj az összes fánk megbetegedett. Rengeteg ág elhalt, és a gyümölcsök egy része is betokosodott. Kiderült, hogy a monilia betegség támadta meg a fáinkat. Mindent elkövettünk annak érdekében, hogy a betegség terjedédét megakadályozzuk, de csak lassítani sikerült. Minden beteg ágat lemetszettünk, és eltávolítottuk a területről.
Az volna a kérdésem, milyen permetszereket javasol annak érdekében, hogy a fák minél hamarabb meggyógyuljanak. Rengeteg szakirodalmat néztem át, de főleg régi könyveim vannak, és az új permetszereket nem ismerem. Megköszönném, ha egy éves permetezési tervet küldene, amire a fáinknak szüksége van, szer, mennyiség, permetezési dátum. Amennyiben lehet kérem ajánljon olyan gyomírtót is, amit bátran alkalmazhatunk a gyümölcsösben.

#884