Zsigó György – Hasznos közlendők kertbarátoknak – 2019/17
► Az idei nyár párás és forró időjárásának a hatására felszaporodtak az atkák.
Szabad szemmel csak a takácsatkákat ismerjük fel. Aprók, szövedékük alatt még éppen, hogy láthatóak. Szinte az összes gyümölcsfán, zöldségen és dísznövényen károsítanak. A szívogatásuk után kifakulnak, lehullanak a levelek és a gyümölcsök. Akár 10-12 nemzedékük is lehet egy évben és egyszerre az összes fejlődési alakjukkal találkozhatunk. Egészséges zöld színű levelek társaságában láthatják a kártételét bokorbab és leander leveleken. Ez utóbbinál már most el kell kezdeni a téli betárolás előtti atkamentesítést, a permetezést.
A gubacsképzők kevésbé károsak, bár a tüneteik ijesztőbbek. A dió illetve a szőlő levelén jól ismerjük a kárképüket, a fonák nemezes bevonatát vagy a szemölcsöket. Az ún. transzlamináris atkaölők áthatolnak a levéllemezen és állítólag még a fiatal gubacsokba is bejutnak pl. Nissorun 10 WP, Flumite 200, stb. Talán a szeder gubacsatkájának a károsítása miatt maradtak a szederszemeken éretlenül a termésrészek. (Mai felvétel.)
Súlyosabb kárt okoznak a szabad szemmel nem látható levélatkák. Szőlőben különösen nagy jelentőségük lehet! A rügyekben, de a kéregrepedésekben is telelhetnek, már szöszösödés után kirajzanak és elkezdik a szívogatásukat. Torzult, kisméretű levelekkel fakad a beteg növény. A csökött hajtások és „gyűrött levelek” összetéveszthetőek más károsítással, mikroszkópos vizsgálat szükséges a pontosításhoz.
Mivel az atkaölők többsége nem pusztítja el az összes fejlődési alakot (a tojást, a fiatal illetve az idős egyedeket), ezért felváltva kell dolgozni velük, annál is inkább, mert többségük csak 1-2 alakalommal használható évente. Súlyos fertőzésnél 7-10 naponta ismételni kell a permetezést. A már említett Flumite 200 és a Nissorun 10 WP mellett a Zoom 11 SC, az Envidor 240 SC, az Ortus 5 SC, a Floramite 240 SC és a Fazilo is III. kategóriás. Enyhébb esetekben a kénes szerek is elegendőek, ezek is gyérítik az atkákat.
A készítmények többsége kontakt, azaz érintőleges hatású, ezért kiemelt jelentősége van a nedvesítő szereknek, az apró cseppképzésnek, a bőséges permetlének és a permetezés időzítésének. A piretroid hatóanyagú rovarölők rövid várakozási időkkel rendelkeznek, de nem hatásosak ellenük. Tehát csak indokolt esetben vessük be ezeket pl. a szüret környékén. (Ilyen a „két” Karate, a Kaiso Garden, a Decis, a Sherpa 100 EC, a Cyperkill 25 EC, stb.)
Augusztusban már nem tudjuk elérni a gubacs és a levélatkákat. A rügypattanáskor elvégzett tavaszi lemosó permetezésre koncentráljanak. A rügypikkelyek védelmében telelnek át és rügypattanáskor rajzanak szét, ekkor még a felszínen mozognak. Az olajos illetve az olajos-kénes készítmények bevonják és megfullasztják az atkákat. A kora tavaszi kezeléssel egyben a kéregrepedésekben, ágvillákban áttelelő egyéb atkafajok ellen is védekezünk, itt húzzák ki a telet pl. a takácsatkák is. Ellenük még most is szóba jöhetnek a fent felsorolt szerek. Kérem, nézzék át a fáikat, bokraikat, mert a felszaporodásuk kezdetén védekezhetünk a leghatékonyabban. A legtöbb ajánlás a levelenkénti 2-3 mozgó alak esetén már permetezést javasolnak a takácsatkák esetében.
Budapest, 2019. augusztus 8.
Üdvözlettel:
Zsigó György, NMNKgnak!