
Új kártevő Európában a selyemakác-levélbolha
![]() |
A levélbolhák kiemelkedő, vékony, ezüstfehér színű viaszváladék-szálakat képeznek |
A tavalyi évben a Budapesti Corvinus Egyetem Rovartani Tanszékének munkatársai Magyarországon több helyen is észlelték a selyemakác leveleinek károsodását, és azon a selyemakác-levélbolhát (Acizzia jamatonica) azonosították.
A kártétel és a kártevő jellegzetessége
A selyemakác leveleit a levélbolha kifejlett és lárva alakjai szívogatják, a levelek elsárgulnak, lehullanak. A levélbolhák jellegzetes mézharmatot, ragacsos váladékot termelnek.
![]() |
A levélbolha-telepek a levélen, a levélnyélen és a hajtáson is megfigyelhetők |
A kártevő eredete, elterjedése
A selyemakác-levélbolha Ázsiában őshonos faj, ismert Kínában, Koreában és Japánban is. Fajspecifikus, csak a selyemakácot károsítja. Európában először Olaszországban találták meg 2002-ben, majd egy év múlva Angliában is felfedezték, ahová Olaszországból szállított konténeres selyemakác fácskákkal került be. Horvátországban az Isztriai-félszigeten, Szlovéniában, Svájcban és Franciaoszágban is leírták megtelepedését. A kártevő szerepel az EPPO (Európai Növényvédelmi Szervezet) veszélyes károsítók listáján, jelenlétét, terjedését ellenőrzik.
A kártevő természetes terjedése valószínűleg korlátozott. Európai megjelenése, behurcolása feltehetőleg fertőzött szaporítóanyaggal történt. Európán belüli gyors terjedéséért is a fertőzött szaporítóanyag lehet a felelős.
Védekezés és lehetősége
A kémiai védekezés alapja a tavasszal megjelenő első nemzedék elleni kezelés. Nem szabad hagyni, hogy az áttelelő alakból kifejlődő első nemzedék felszaporodjon. Mivel sok nemzedékű faj, a kártevő betelepedésének lehetősége őszig fennáll. Folyamatosan ellenőrizni kell a faleveleken a kártevő jelenlétét. Megjelenését, észlelését követően minél hamarabb ajánlott a fa permetezése.
Hazai tapasztalatokkal még nem rendelkezünk, ám ismereteink szerint hatékonyak lehetnek a következő rovarölő szerek:
• Házikertekben a tiametoxam hatóanyagú Actara 25 WG (III. forg. kat.)
• II. forgalmi kategóriájú szerek közül az acetamiprid hatóanyagú Mospilan 20 SP.
Az EPPO az imidakloprid hatóanyagú szert – ez Confidor 200 SL néven (II. forg. kat.) hazánkban is forgalomban van –, valamint az abamektin hatóanyagú Vertimec 1,8 EC (II. forg.kat.) rovarölő szert ajánlja. Védekezésnél a felszívódó szerek hatásosak.
Dr. Némethy Zsuzsanna
egyetemi adjunktus
(A képek a szerző felvételei. Tekintsék meg őket nagyobb felbontásban Galériánkban!)