Szőlőtőke és termőkar betegségei
Gazdabolt
2014. ápr. 14.
Szőlő levélsodró- vírus tünete |
A baktérium kórokozók közül az Agrobacterium vitis a szőlő termőkaron okoz elváltozást: néhány centiméteres, kezdetben vajszínű, majd később barnává váló, egyenetlen felületű, leginkább a karfiolhoz hasonlító alakú daganatokat. A daganatok felett a kéreg felhasad, alatta sorban, egymás mellett fejlődnek ki a tumorok, és a kar lassan elhal.
Egyre nagyobb a jelentőségük a fitoplazmás szőlőbetegségeknek. Kórokozóikat a kabócák terjesztik az állományban. A fitoplazmák a levelek sárgulását, a hajtások növekedésének lassulását, fokozatos satnyulását és elhalását okozzák. Tünetei nem karakteresek, ezért nehéz a betegséget azonosítani az állományban.
A vírusok, baktériumok és fitoplazmák terjedését az állományban rovarvektorok végzik, elterjesztésükben a nem kellően ellenőrzött, fertőzött szaporítóanyag, oltvány játszott és játszik még most is szerepet.
A szőlő esca betegsége
Szőlő esca-betegség tünete levélen |
A nemzetközi együttműködésben végzett kutatások eredményeként a következő gombákat azonosították az esca betegség tüneteit mutató szőlőtőkékből, és ezeket hozták kapcsolatba a betegséggel:
– Phaemoniella chlamydospora,
– Phaeoacremonium aleophilum,
– Phellinus igniarius (syn. Fomitiporis punctata),
– Togninia minima,
– Stereum hirsutum,
– Eutypa lata.
A gombák közül több más fás növényt is megfertőz, tehát polifág. A vizsgálatok tovább folytatódnak. Az már biztos, hogy ezek a gombák a beteg szőlőben jelen vannak, de az ok-okozati kapcsolat feltárása még hátra van. A gomba kórokozók mellett a stressz jelentősége is bizonyított a betegség kialakulásában.
Hogyan védekezhetünk?
Stereum hirsutum elhalt tőkekaron |
Az általános higiéniai szabályok betartásával a kórokozók terjedését lassítani tudjuk. A beteg, növekedésben lelassult tőke részeit vágjuk le, a helyszínen, minél kevesebb mozgatással égessük el, és a vágóeszközöket folyamatosan fertőtlenítsük hipós oldatban.
Külföldi termesztők megfigyelései szerint a fiatal szőlőültetvényben a beteg karok tőből történő eltávolítása után az új hajtások egészségeseknek tűnnek, átmenetileg megoldást nyújthatnak.
A növények kondíciójának, termőképességének fenntartásával, a folyamatos, harmonikus tápanyag-utánpótlással, a pusztulás ideje kitolható.
Dr. Némethy Zsuzsanna
egyetemi adjunktus
Tekintse meg képeinket Galériánkban!