Növényvédelmi teendők – 2024. május 3. hét
Kertjeink egyik korán betakarítható zöldségféléje a borsó. Idén azonban a változékony időjárás következtében a fejlődés lelassult, és a károsítók gyorsan megtalálták a gyenge növényeket. A megszokott kártevők és betegségek mellett megjelentek a ritkábban támadó károsítók is.
A borsó három betegsége, a peronoszpóra, lisztharmat és rozsda szinte egyidőben támadott. Aki későn vette észre az egyre súlyosbodó tüneteket, bizony, nehéz küzdelem várt rá. Szerencsére ismerjük az Amistar sokoldalúságát, amely a felsorolt betegségek mellett még az aszkohítás levélfoltosság ellen is hatásos gombaölő készítmény. A 14 napos élelmezésügyi várakozási idő betartására azonban ügyelni kell!
Levélen, száron és hüvelyen egyaránt tapasztalhattunk a különféle betegségek tüneteit. A kisebb fertőzés idején való permetezések hatásosabbak, ezért idejében jó észrevenni a károsító jelenlétét.
Előfordultak egyéb szár-, illetve tőbetegségek is, pl. fehérpenész, fuzárium, amelyek a rövid idő alatt lehullott nagy mennyiségű csapadékot követően erősen fertőztek.
Gyakori betegség az idén a baktériumos zsírfoltosság (Pseudomonas syringae pv. pisi). A baktérium a borsó valamennyi föld feletti részét fertőzheti. Idén a baktérium számára kedvező időszakokban helyenként jelentős kárt okoz. A betegség terjedését, járványos felszaporodását a sok csapadék, a magas páratartalom és a tavaszi fagyok segítik a sebzéseket okozó rovarokkal együtt. A leveleken először sötétebb, vizenyős foltok jelennek meg, amelyek később megnagyobbodott, szögletes foltokká alakulnak, később a levelek megbarnulva elhalnak. A száron az ún. zsírfoltok elnyúlnak.
A hüvelyen kialakuló nagyobb sötétzöld, vizenyős foltok a borsó érése során elbarnulnak. A foltokon gyakran baktériumos nyálkacseppeket láthatunk. Az ilyen hüvelyekben a magok is fertőződhetnek, aminek vetőmagfogásnál van kiemelkedő jelentősége. Sokan fognak magot a tetszetős hüvelyű, nagy szemű borsó kifejtésekor. A Pseudomonas baktériumok magfertőzők, így a jövő évi magvetés sikerét meghiúsíthatják. Sajnos, ez a jelenség a kereskedelemben kapható borsó vetőmagtételeknél is előfordulhat.
A borsó számos kártevője közül a borsótripsz, a borsó levéltetű és a csipkézőbogarak helyenként jelentősen felszaporodtak. A hüvelyekben pedig a borsóormányos és az akácmoly lárvái okozhatnak számottevő kárt. A kártevők korai stádiumban való felfedezésekor a védekezés eredményessége javul, pl. Mospilan 20 SG, Karate Zeon, Sherpa stb. használatával. (Nyitóképünkön a borsózsizsik imágója látható.)
Dr. Varga Mária
szaktanácsadó