Növényvédelmi teendők – 2023. március 4. hét
Évről-évre „megtréfálja” a kertészkedőket a moníliás betegség, ami hajtásszáradást, virághervadást és gyümölcsrothadást okoz.
Alattomosan érkezik, lassú vagy gyors lefolyású tüneteket okoz szinte valamennyi gyümölcsfajon. Kiemelten a kajszi és a cseresznye-meggy fákat támadja meg. Harcolunk ellene több -kevesebb sikerrel.
A moníliafertőzés megelőzésének alapja a rezes lemosó permetezés, amit 2-3 alkalommal:
1. ősszel lombhullás,
2. a tavaszi első felmelegedés,
3. rügyfakadás idején kell elvégezni!
Kritikus időszak a védekezésben a virágzás; a virágzás kezdete, teljes virágzás és az elvirágzás fenológiai állapot. Ezeknél a kezeléseknél különösen fontos a megfelelő hatóanyag kiválasztása és a kijuttatás módja.
A betegség környezeti igénye közismert: csapadékos, párás tavasz kedvez a fertőzés kiindulásához, az elszáradt háncs- és farészben áttelelt gomba támadásához, a gombafonalak és szaporítósejtek kialakulásához. Éppen azért a metszés során kell eltávolítani az elszáradt, beteg ágakat és egyúttal a még élő farész 10-15 cm-es darabját, mert a kórokozó abban is jelen lehet. Ezt követően jöhet a tavaszi lemosó permetezés.
Virágzáskor felszívódó szerrel érdemes védekezni (pl. Folicur Solo és Orius 25 FW feltételes forgalomban, a Kenja és a Signum WG kis kiszerelésben, valamint a Swith 62,5 WG szabad forgalomban vásárolható).
A kiválasztott gombaölő szert egymást követően két alkalommal használjuk, a harmadik kezelésnél célszerű váltani: pl. Folocur Solo kétszeri alkalmazása után a harmadik permetezésnél Swith 62,5 WG-t használni.
A virágzás után térjenek át a kontakt gombaölő készítmények használatára (pl. Montaflow, Cuproxat stb.).
A réztartalmú szereket őszibarack- és mandulafáknál azok rézérzékenysége miatt ne alkalmazzuk!
Gyümölcsérése előtt, a cukrosodási folyamat idején újra permetezzünk a 7 napos élelmezés-egészségügyi várakozási idővel rendelkező Swith 62,5 WG készítménnyel.
A moníliás gyümölcsöt a fáról minél előbb el kell távolítani, mert a további fertőzés elsősorban ezekből a gyümölcsökből indul el.
Dr. Varga Mária
szaktanácsadó