
Növényvédelmi teendők – 2020. március 28.- április 3.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat felmelegedést ígér. Igaz, hogy csak egy hétig tart majd, de ez a rövid idő éppen elég lesz a tujafúró aranymoly és a selyemfényű puszpángmoly károsításának felgyorsítására. Mindkettő kis hernyó alakban telelt át.
A tujafúró aranymoly általánosan elterjedt, de helyenként komoly károkat okoz. Különösen veszélyeztetettek a ritkán nyírt sövények. Károsítása nyomán a növények szinte valamennyi hajtáscsúcsa elpusztulhat úgy, hogy már télen észlelhető a hajtáscsúcsok szürkésre, majd barnára színeződése, végül elhalása. Egyéb okozók tüneteivel ellentétben az aknázómoly által károsított hajtások ellenfényben áttetszőek (képen), a pikkelylevelek bőrszövete között rágásnyomok, aknák és ürülék található.
A tujafúró aranymoly komolyabb károsítása a felmelegedés idején történik, ezért a védekezésre fel kell készülni. A kis lárva még sérülékenyebb, ezért most kell permetezni Mospilan 20 SG vagy Spilan 20 SG rovarölő szerrel. Nagyon eredményes a feltételes forgalomban vásárolható Steward 30WG inszekticid a lárvák pusztításában. A tujafélék viaszos lombozata miatt nedvesítő szert is használjanak. A lepkék június közepétől rajzanak az esti órákban. Ellenük a gyors hatású Karate 2,5 WG felhasználása javasolt. Ennek a lepkenemzedéknek a lárvái július végétől rágnak be a hajtásokba. Nagy kártétel mellett a felsorolt valamennyi időszakban védekezni kell.
A selyemfényű puszpángmoly elleni védekezés eredményessége sok fejtörést okoz. Az alig egy évtizede Ausztria felől betelepült kártevő bizony „kemény ellenfélnek” bizonyul. Néhány kerttulajdonos szinte minden héten permetez, mások időnként vaktában – nem megfigyelésre alapozva – próbálnak rendet teremteni dekoratív sövényei vagy formára nyírt bokrai életben tartása érdekében. Az elmúlt melegebb időszakban már többen találkoztak táplálkozó kis hernyókkal, amelyek a téli védelmüket szolgáló szövedékből előbújtak (képen). A melegebb napokon tömegessé válhat aktivizálódásuk, és egyre nagyobb lesz az étvágyuk. Az alábbi javaslatom talán kissé szokatlan, de általában sikeres: kombinációban alkalmazzák a tagló hatású Karate 2,5 WG vagy más ún. piretroid rovarölő készítményt az ún. növekedésgátló Dimilin 25 WP vagy Runner F szerekkel. Utóbbiak a vedlés során fejtik ki hatásukat. Külön érdemük, hogy a környezet hasznos élőlényeire nem károsak.
A továbbiakban folyamatos megfigyelés során észlelhetjük a hernyók növekedését, a lepkék repülését és az újabb nemzedék megjelenését. Ezt a feladatot vállalom és az aktuális védekezésekkel foglalkozom előrejelzéseimben. „Elrettentésként” csak annyit, hogy még szeptember-októberben is szükség lehet a kártevő elleni permetezésre.
Előző hetekben részletesen foglalkoztam a levélfodrosodás (tafrina) és a monília elleni védekezéssel. Mindkét kórokozó a számukra kedvező külső tényezők mellett továbbra is kiemelkedő figyelmet kívánnak.
Az almatermésűek esetében a lisztharmatot hordozó „gyertyás vesszőket” még mindig nem késő levágni, és hamarosan a varasodás támadására is számíthatunk.
Dr. Varga Mária
növényvédelmi szaktanácsadó