Növényvédelmi teendők – 2013. július 15-21.
A megfelelő növényvédelmi technológia alkalmazásával a jelenleg általános fürtzáródás előtti állapotig a legfontosabb károsítók vonatkozásában szinte tünetmentességet érhettünk el szőlőinkben. A viaszréteg kialakulásával a fürtök betegségekkel szembeni ellenálló-képessége jelentősen megnő.
A továbbiakban a réz és kén használata javasolt az előírt dózisban.
A szőlőmolyok nyári nemzedéke rajzik, néhány napon belül időszerűvé válik a környezetbarát növekedésgátló készítmények bevetése. Ez a generáció gyorsan szaporodik, és tojást rak, nem szabad késlekedni a permetezéssel!
A különböző talajadottságú dűlőkben láthatóak a hiánytünetek – elsősorban a magnézium-hiány, de előfordul a kálium, a bór és a vas hiányának tünetegyüttese is. A megfelelő lombtrágyával most még eredményeket érhetünk el a tápanyagegyensúly megvalósításában.
[caption id="attachment_1823" align="alignleft" width="300"] Kalciumhiány tünete paradicsomon[/caption]
Zöldséges kertjeinkben is elsősorban a tápanyaghiány tünetei mutatkoznak. A probléma megoldására alkalmazzuk gyakrabban a lombtrágyákat. Kiemelt figyelmet kell fordítani paradicsom és paprika töveinken a termés alsó részén száraz, barna foltok formájában megmutatkozó kalcium-hiány kialakulására. Ellene pl. Kalcidor, Fitohorm Ca stb., vagy a kalcium mellett magnéziumot és nyomelemeket is tartalmazó Biomit Plussz használható.
A fogyasztásra kerülő termények esetében mindenkor fokozottan figyeljünk az élelmezés-egészségügyi várakozási idők maradéktalan betartására a permetezések során!
Virágainkat sem kímélik a kártevők és betegségek. Felismerésük fontos a helyes védekezés megtervezésében, a hatásos növényvédő szerek alkalmazásában.