
Minden amit a vakodhálóról tudni érdemes.
Mint azt mindannyian tudjuk a vakond egy hasznos állat, hiszen megeszi a haszontalan kártevőket, amik kertünkben folyamatosan jelen vannak. Ennek ellenére csak a mesében szeretjük, ezt az aranyos kis jószágot, mert amerre jár ott bizony nagy rumlit hagy maga után, ami igen csak bosszantja a kiskerttulajdonosokat. De nézzük mit is tehetünk ellene, hogy neki se legyen baja, és a kertünket is megóvjuk, hiszen védett állatról van szó! A legbiztosabb megoldást az jelenti, ha a táplálék után keresgélő vakondot fizikailag megakadályozzuk abban, hogy a járataiban felhalmozódott földet a felszínre túrja. Erre a problémára a vakond háló rendkívül egyszerű megoldás, és csupán egyszeri anyagi ráfordítást igényel. Egyaránt alkalmazható díszkertekben, parkokban és sportpályákon. A megoldás lényege, hogy a vakondot egy erre a célra gyártott, erős műanyag háló segítségével elzárjuk azoktól a kerti felületektől, melyeket védeni szeretnénk.
Amit a vakond hálóról feltétlenül tudnunk kell:
Alapanyaga:
- 100% extrudált PP ,
- UV stabilizált
- Névleges szemméret: 10-20 mm
- Szélesség: 1m / 2m, illetve amit a könnyű kezelhetőség igényel
- Tekercshossz: 10m - 200m
- Szín: fekete
A vakond háló előnyei:
- Gazdaságos és hosszú távú megoldás.
- Nem pusztítja el a vakondot.
- Nem befolyásolja a növények fejlődését.
- Telepítése egyszerű és gyors.
- Lehetővé teszi növények utólagos telepítését, illetve megfelelően telepítve a gyepszellőztetést.
A vakondháló telepítése:
Gyepszőnyeg esetén fektessük a hálót közvetlenül a gyepszőnyeg alá, 15-20 cm-es átfedéssel. Megfelelő lefektetés esetén a gyepszellőztető ebben az esetben sem tesz kárt a vakondhálóban.
Hagyományos füvesítés esetén a hálóra kb. 5-6 cm vastag humuszréteget célszerű helyezni, és szintén átfedéssel kell lefektetni a hálót. Fák, szegélyek és épületek találkozásánál L alakban fel kell hajtani a széleket, hogy a vakond itt se tudjon „betolakodni” kertünkbe. A hálót az illesztéseknél, illetve a szegélyeknél leszúró tüskével vagy „U” kapoccsal célszerű 1-1,5 méterenként a talajhoz rögzíteni.
Azt hiszem ebből a rövid leírásból is kiderül, hogy a vakondháló egy valóban hosszútávú, és rövid idő alatt megtérülőbefektetés, amit a kertépítők is egyre többen ajánlanak.
Tóth Enikő