2026. évi 9. növényvédelmi felhívás
Néhol még ma hajnalban is fagy kínozta a fáinkat és a virágzó szamócát. A gyümölcsfáink fagyok utáni megsegítéséről szólt az 5. felhívás. Remélem, hogy az április 23-án fotózott, a nyitóképen látható Gönci magyar kajszi sem fázott meg és ki tudja nevelni a szépen sorakozó barackjait.
A hűvös időben még a tafrina sem állt le. Piros hólyagokkal induló tünetét április 21-én találtam, de a fertőzés már 7-10 nappal korábban megtörtént. Akkor kellett volna védekezni (3. felhívás).

A tavaszi lemosás után is javasoltam már egy permetezést, az alma piros illetve a zöldbimbós állapotáig, a lisztharmat ellen kénnel (6. felhívás) és a varasodás ellen a rézzel (5. felhívás). Ekkor még bátran használhatjuk ezeket a kontakt (azaz érintőlegesen ható) gombaölőket, mert nem perzselnek. Azonban később, diónyi termésnagyságig, a gyümölcs viaszosodásáig jobb vigyázni ezekkel a szerekkel! Ezután majd újra elő lehet venni ezeket a jól ismert hatóanyagokat tartalmazó, és még mindig kiváló hatású készítményeket.
Sziromhullás után viszont indítani lehet a felszívódó szereket. Ezek nem perzselik meg a gyümölcsöket és a növénybe felszívódva, abban eloszolva, belülről védenek a kívülről támadó gombák ellen. Ekkor már nagyok a levelek, nagy a felszívódást biztosító lombfelület, bejutnak a fák belsejébe a növényvédő szerek.
Van, aki már eddig is használta ezeket a felszívódó készítményeket. Valamennyit a korai, egérfüles állapotban is fel tudtak venni az almafák, és ezzel, egy bizonyos szintű belső védelem is kialakult bennük.
Mivel az alma és a körte gazdasági szempontból és fontos gyümölcstermő növények, a növényvédős cégek sok növényvédő szert engedélyeztettek a varasodásra és a lisztharmatra is. Szerencsére néhány III. kategóriás is akad közöttük. Varasodásra és a lisztharmatra is bevethető pl. a Difcor 250 EC, a Difeno 25 EC, Difenoki és a Fontellis 20 SC. Szintén kettős hatású pl. a Topas 100 EC (de ezt inkább a lisztharmatra ajánlják, és már II. kategóriás) és a Score 250 EC, amely főleg a varasodás ellen hatásos. A Cyflamid csak lisztharmatra, a Qualy és a Chorus 50 WG csak varasodásra engedélyezett, stb.
A felszívódó készítményekkel szemben a gombákban kialakulhat a rezisztencia. Ezért időnként kontakt szerekre kell váltanunk, vagy egyből keverjük be ezeket a felszívódók mellé, pl. a Delan Pro-t a varasodás ellen. Tavaly még a legsemlegesebb pH-jú rezet, a Cuproxat FW-t is ajánlottam a nyár közepén, de II. kategóriás lett. Már csak a 80 órás tanfolyamon végzettek vásárolhatják. Ők most is több készítmény közül választhatnak ilyen pl. a Folicur Solo, a Scala, a Sercadis stb. A váltogatott hatóanyagú szerek alkalmazásával, a rezisztenciát is elkerülhetik. A két gomba elleni egyszerű anyagokról a 6. és a 7. felhívásban írtam.
Az almalevél fényképén az ún. másodlagos lisztharmatfertőzés tüneteit látják. A beteg rügyekből lisztharmatosan kibújt kis levelekről (primer fertőzés) terjedt tovább a gomba. Ennél a fánál kimaradt, vagy nem megfelelően lett elvégezve a lemosó permetezés, és a rügypattanás utáni kezelés is. Ha most sem védekeznek, akkor nemsokára az összes hajtásvég így néz majd ki. Innen már nehéz lesz megakadályozni a gyümölcsfertőzést.
A közönséges levélpirosító alma-levéltetű is megérkezett. Ezt a fát ismerem, néhány levele lehullik, és ezzel leáll a kártétel. A levéltetű miatt nem kell felvenni a permetezőgépet.

Ebben a felhívásban többször is utaltam arra, hogy a „zöldkönyves” tanfolyamot elvégző kertbarátok sokkal több készítményhez hozzájuthatnak. Talán még fontosabb „haszna” ennek a képzésnek az, hogy 80 tanórában a növényi károsítókról és a védekezés lehetőségeiről, de a munkavédelemről, a jogszabályokról és sok más témában is előadásokat hallgathatnak, növényorvos tanárokkal, az egyik kertészeti szakiskolában. A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Budapest Fővárosi Szervezete 2026. május 28-i kezdéssel indít egy ilyen alaptanfolyamot. A következő valószínűleg csak télen vagy jövő tavasszal lesz! Ne hagyják ki! Mellékelem a tájékoztatót.
Jó egészséget Önöknek és a növényeiknek is!
Zsigó György
NMNK
Ezt olvasta már?
Növényvédő szerek keverhetősége – mit, mivel, hogyan
A víz szerepe a korszerű permetezéstechnikában
HETENTE FRISSÜL! Gyümölcskártevők országos csapdázási adatai – 2026
Tűzzel-vassal az aranyszínű sárgaság ellen – égesd el a venyigét!