Földieper termesztés

Pap Edina

Elvileg a szakirodalom sem javasolhat olyan szert, amit nem engedélyeztetett a gyártó az adott országban az adott kultúrában. Lehet, hogy más országban engedélyzeve van, és az erre vonatkozó, vagy a szerző saját tapasztalatai alapján javasolják. Szamócában van elegendő engedélyezett szer: pl Agil, Devrinol, Dual Gold egyszikűek ellen, Stomp Super egy-és kétszikűek ellen.

#24840
mike tibor

arra szeretnék válasz kapni,hogy a gyomirtásban használt vegyszerek eg y részét kivonták forgalomból ami maradt amelyet aszakirodalom javasol az viszont a vegyszerek felhasználási javaslatában nem szerepel.Szeretném tudni ha egy vegyszer alkalmas eper gyomirtására az iradalom szereint akkor a vegyszeren miért nem tüntetik fel? Termelő nem tudja eldönteni ,hogy most alkalmazza vagy sem. tisztelettel: mike tibor

#24818
Vétek Gábor

Tisztelt Kalecz József!

Kérdése eléggé átfogó, így - fórumunk terjedelmi okai miatt - az alábbiakban csak a legfontosabb, kiskertekben gyakori kártevők és kórokozók felsorolására, valamint néhány irányelv rövid ismertetésére van módunk:
Kártevők: cserebogarak lárvái (pajorok), házatlan csigák, esetleg sodrómolyok, szamóca-bimbólikasztó.
Kórokozók: szürkepenészes rothadás, levélfoltosságok, lisztharmat.
Néhány megelőzési és védekezési tudnivaló: Ha az előzetes talajvizsgálat során m2-enként átlagosan 1 pajort talál, a telepítés meggondolandó, esetleg inszekticides talajkezelés végezhető! Kellőképpen szellős növényállományt alakítson ki telepítéskor! A szamócát maximum 2-3 évig termessze ugyanazon a területen, utána legalább ugyanennyi időre szüneteltesse, ill. termesszen pl. valamilyen zöldségfélét az adott felületen! Talajtakarásra lehetőleg használjon a sorokban agroszövetet vagy szalmát! Alulról, de legalábbis a növényfelület minél kisebb nedvesítésével öntözze majd a töveket, lehetőség szerint a délelőtti órákban! Ne permetezze az állományt rovarölőkkel, ha ez nem indokolt! Ennek szükségessét rendszeres növényvizsgálat segítségével döntheti el. A betegségek közül a szürkepenészes rothadás a legveszélyesebb, különösen csapadékos, párás időben. Száraz időjárás esetén védekezni legtöbbször ez ellen sem indokolt a kertben. A sérült, rothadó gyümölcsöket mindig szedje le, és forgassa a talajba! Ne hagyja, hogy a szamóca túlérjen, és puhulni, rothadni kezdjen! Ha az érés során tartósan esős időt jósolnak, célszerű mielőbb szüretelni! A levélfoltosságoktól ne ijedjen meg, sokszor látványosabbak, mint veszélyesek! Az elhalt, lehullott növénymaradványokat, hervadó, száradó, pusztuló leveleket, terméseket, töveket mielőbb távolítsa el, és semmisítse meg!
A szamóca (földieper) védelméről egyébként számos, kiskerteseknek szóló könyvben is olvashat további információkat. Várhatóan egyébként ebben az évben kollégámmal közösen nekünk is meg fog jelenni egy kis könyvünk a leggyakoribb kerti károsítókról, és ehhez kapcsolódóan a házikerti védekezésre vonatkozó tanácsokról.

#22153
kalecz józsef

Szeretném megkérdezni,hogy a földieper milyen növényvédelmet igényel,kiskerti termesztésnél.

#22041
Vétek Gábor

Kedves Molnár Árpádné!

Milyen károsítók szoktak gondot jelenteni önnél az epren? Korábban termesztette már a növényt, vagy most ültetne először?

#18621
Molnár Árpádné

Milyen növényvédőszert, és mikor kell alkalmazni a földieper kiskerti termesztésénél.
Előre is köszönöm.

#18300
Vétek Gábor

Kedves Kuruczné Bata Margit!

Különböző növénykultúrák éves növényvédelmi tervének elkészítését térítés ellenében tudjuk csak vállalni. Ennek részleteiről kérem, dr. Gerse János cégvezetőnknél érdeklődjön az organova@t-online.hu címen.

#8588
Pap Edina

A fólia felhúzása februárban időszerű. A virágzás idején a megporzást végző méhek szabad ki-bejárása érdekében szellőztetni kell. A telepítés előtt javasoljuk az Agroblen 5-6 hónapos (NPK 15-8-16) műtrágyát, tövenként 8 grammot. Tápoldatozáshoz a Solinure tápoldatot javasoljuk. Lombtrágyázásra Agroleaf lombtrágyákat javasoljuk, a fenofázisnak megfelelő összetételben. Növényvédelmi kérdésben kollégám segít majd.

#8540
Kuruczné Bata Margit

600 m2-en földieper termesztéssel foglalkozunk a tavaji fagykár miatt ebben az évben fólia sátrat építettünk. Mikor érdemes a fóliát a vázra rátenni? A fólia sátron belül hasznos-e a fátyolfóliás takarást alkalmazni? Több éven keresztül tapasztaltunk korcs részben meg nem porzódott terméseket(fényképet mellékelek), melynek szeretnénk megtudni a lehetséges okait. és annak orvoslását. A földieper termesztéshez állítson össze lombtrágyázási programot (lehetőleg olyan lomb trágyákat, melyeket Önöknél meg tudok vásárolni). Milyen konkrét növényvédő szereket tud javasolni (gombaölő, rovarölő, atkaölő)

Köszönettel.KBM

#8543