Szervestrágya

Pap Edina Szaktanácsadó

Nem javaslom gyepben a szerves trágya használatát, mert a félig elbomlott részecskék a kalapos gombáknak adnak táptalajt, illetve ki is perzselheti a gyepet. Kivétel ez alól a kifejezetten erre a célra készül gyeptáp: http://www.gazdabolt.hu/szerves-tragya/szerves-tragya1399/T08412-DCM-BIO-Gyeptap-10-kg A granulált formula kézi kiszórókkal juttatható ki viszonylag pontosan: http://www.gazdabolt.hu/gep/mutragyaszoro-gep/T08844-Kezi-mutragyaszoro-Hecht-33

#33625
Istvan Kalmar

Kedves Edina,
A gyepre szeretnék érett szerves trágyát szórni. Kb 600 m2 területre. Milyen eszközzel szokták megoldani ezt a folyamatot?

#33613
Pap Edina

Közvetlenül semmilyen ürülék nem használható trágyázásra. Legfeljebb úgy, hogy egyéb (növényi) hulladékkal keverten összegyűjti (komposztálja), és ősszel a talajba forgatja.

#4051
Leitner lászló

Tisztelt Szerkesztő!
A kérdésem az, hogy a kutya ürüléke használható e növények trágyázására?
Köszönettel: Leitner László

#4028
Pap Edina

Most tavasszal vetés előtt, sekély (5-15 cm mély) bemunkálás esetén valóban "nem szalmás" azaz érett szerves trágyát kell használni. Ezt nyugodtan berotálhatja tavasszal is, talajminőségtől függően, zöldségnövények esetében 5-10 kg/m2 adagban (homokos talajon nagyobb adagaot használjon). Az érett szerves trágya földszerű, és nincs szaga, és valóban nem lát benne hosszú szalmaszálakat. Általában az őszi szántás idején forgatják be a szerves trágyát a talajba kb. 35-40 cm mélyen. Ekkor a nem túl érett trágya is beszántható, nem okoz gondot a tavasszal vetett növényeknél. Úgyhogy az a jó, ha annak a trágyának nincs átható szaga, legyen az ló- vagy marhatrágya. Olvasnivalónak ajánlom az alábbi oldalakat:
http://www.hik.hu/tankonyvtar/site/books/b57/ch08s01s04.html

#3618
Szalai Veronika

Kedves Edina,

A földünk szerkezetének javításához szeretnék szervestrágyát használni. Ehhez a következő kérdéseim lennének:
1. Szarvasmarha trágya és lótrágya is használható erre a célra, vagy csak az előbbi?
2. A faluban (a telek vidéken van) többen mondták, hogy ne legyen "szalmás" a trágya. Miért ne?
3. Az érett trágya pontosan mit jelent? Mennyi idős az a trágya? Hogyan tárolandó?
4. A terv az, hogy a beszerzett trágyát kiszórom a területre és rotával beforgatom a talajba. Kaptam olyan véleményt, hogy ez nem jó, be kell szántani ősszel, télen a nedvesség bemossa a talajba és tavasszal lehet rotálni. Ha nem szántom be csak rotálom az tényleg probléma? Tudom hogy a szántás lenne optimális, de ezen a területen már nem hiszem hogy lehetne szántani, véleményem szerint a munkagép meg sem tud fordulni a két kerítés között....
5. Biztosan az ősz az ideális időpont erre a munkára, de ha most trágyázom a földet van annak rossz hatása is, vagy csak rosszabb hatásfokkal hasznosul mintha ősszel csinálom?
6. Tudnának esetleg iránymutatásul árat mondani, hogy kb. mennyibe kerülhet a szervestrágya? Bármilyen mértékegységben, lehet m3, kg (tonna), lovaskocsi.....

Ezek a kérdések azért lennénk fontosak, főleg a trágya korára és a tárolás módjára vonatkozóak, mert ajánlottak most nekem trágyát, mondták, menjek, nézzem meg és akkor kisebb lovaskocsival elhozzák......no de mit is nézzek rajta? :)

Üdvözlettel:

Veronika

#3601