áfonya

Kiss Tibor

Hasonló problémám volt nekem is az áfonyámmal. Bár savanyító NPK műtrágyát használtam, de nem vettem figyelembe az áfonya klórérzékenységét, amit a növény nem is viselt jól. Kicsit sem.

#17581
Pap Edina

Attól függ, hogy milyen műtrágyát adott. Lehet, hogy valamilyen kalcium-tartalmút. Az áfonyánál a nitrogént kénsavas ammónia (14 g/tő), , vagy karbamid (6 g/tő), a foszfort szuperfoszfát (14 g/tő), a káliumot és a magnéziumot pedig K-szulfát (6 g/tő), , ill. Mg-szulfát (9 g/tő) formájában szabad adni. Az adagok 2. éves növényre vonatkoznak. Létezik úgynevezett rhododendron tápoldat, azt kéne neki adni, de nem szabad túlzásba vinni azt sem.

#1622
Csapó udit

Kedves Edina,

Köszönöm a gyors válaszát! Kipróbálom a föld savanyítását, az áfonyát közben már átültettem cserépbe, tőzeggel keverve. Olvastam egy másik hozzászólásában, hogy a fiatal növényt tilos műtrágyázni. Én adtam az egy éves áfonyához műtrágyát, ez is okozhatta a bajt? Végül is utána néhány nappal kezdett száradni a levele. Mit okozhat a helytelen műtrágyaadagolás?

Cs. Judit

#1620
Pap Edina

Kedves Judit. Elképzelhető, hogy a növény kinőtte azt a talajt, amibe eredetileg ültetve volt, és számára nem kedvező talajkörülmények közé kerültek a gyökerei. Az áfonya nagyon savanyú, 4,3-4,8 pH-jú talajt kedveli. A talajt lehet savanyítai úgy, hogy 3 liter vízbe 1 deci ecetet tesz, és azzal öntöz. Javaslom, hogy inkább edényben tartsa az áfonyát, rostos tőzzeggel kevert A típusú talajban. A jó beporzáshoz célszerű két különböző fajtát tartani.

#1592
Csapó Judit

Egy éve kaptam egy fürtös áfonyát, idén már rengeteg virág lett rajta, aztán hirtelen elkezdtek száradni a levelei, majd a virágai is. Lehet, hogy nem elég savanyú neki a talaj? Ha ez lehet a gond, hogyan lehet \'savanyítani\' azt?

Köszönettel,

Csapó Judit

#1577