Favédelem

Vétek Gábor

Köszönöm, most megkaptam a képet. A tünetek egyértelműen a moníliás betegségre jellemzőek.

#1091
Dóra Hajnalka

Köszönöm a választ. Azért most megpróbálok még képet feltenni. De gondolom, ez nem befolyásolja a teendőket .


Üdvözlettel:
DÓra Hajnalka

#1086
Vétek Gábor

Kedves Dóra Hajnalka!

Elmondása alapján - sajnos a kép valamiért nem látható - meggyfája valóban a moníliás betegségtől szárad. (A tűzelhalás csak az almatermésűeket támadja.) A mézgásodás a betegség egyik kísérőtüneteként jelentkezik. Az idei fertőzés akadályozása és a kár mérséklése érdekében a következőket kell tenni:
Még rügyfakadás előtt végezzen rezes lemosó permetezést pl. Cuprosan 50 WP-vel, Cuproxat FW-vel vagy Rézoxiklorid 50 WP-vel. Ezek biominősítésű szerek, és m.v.i.: 0 nap (ennek jelentését lásd: lexikon rovatunkban).
Az előző évi gyümölcsmúmiákat (a fán maradtakat és lehullott gyümölcsöket egyaránt!) össze kell gyűjteni, és meg kell semmisíteni: mélyen beforgatva a talajba, vagy elégetni!
Az úgynevezett rákos sebeket (csúnya sérülések a fán) ki kell vágni, amennyire lehet, és sebkezelő szerrel lezárni. Az elhalt gallyakat egy kis egészséges résszel együtt le kell metszeni, és szintén megsemmisíteni. Javaslom az eszközfertőtlenítést is pl. Kertészeti Fertőtlenítővel.
A lemosó permetezés mellett a védelem másik súlypontja a virágzás idejére datálható. Két-három alkalommal kell permetezni: virágzás kezdetén, (virágzáskor) és virágzás végén. A hajtásfertőző monília (Monilinia laxa) ugyanis a virágbibén keresztül hatol a szárba. Permetezésre használható pl. a Rovral 25 FW (é.v.i.: 10 nap) vagy a Sumilex 50 WP (é.v.i.: 14 nap) (é.v.i. jelentése a lexikonban). Bár utóbbi két szer munkaegészségügyi várakozási ideje is 0 nap, a gyermeket a permetezést követő néhány napban a biztonság kedvéért tartsák távol a fáktól. A moníliás fertőzés veszélye különösen akkor lesz nagy, ha idén csapadékos, ködös tavaszunk lesz a meggy virágzása idején.

#1065
Dóra Hajnalka

Tisztelt Szakértők!


A kérdésem a meggyfánkkal kapcsolatos. Hogy szemléltessem a problémát fotót is küldök. Ami látható, hogy erősen mézgásodik a fa és összeszáradt termések is vannak több helyen. Előző évben egy nagyon szép megyfánk, az egyik pillanatról a másikra elszáradt, sokan a tűzelhalásra gyanakodtak, de utána néztem hogy az csonthéjjasoknál nem jellemző, tehát vagy hőgutát kaphatott vagy esetleg moniliás lehetett. Mivel nem tudom, így félek attól, hogy esetleg a meggyfánk is moníliás lesz és elfog pusztulni, ezt nagyon sajnálnám. A kérdésem hogy mit tehetnénk, hogy megmentsük a meggyfánkat. Amúgy kisgyerekünk van, és ha lehet nem használnánk túl sok vegyszert.

Válaszukat előre is köszönöm.

Üdvözlettel: Dóra Hajnalka

#1066