Eddigi tanácsok
Napégés, száraz levegő az ok. A klíviát is, mint minden szobanövényt nyáron érdemes félárnyékban, fa, vagy lugas alatt tartani. Ősszel, a fagyok eőtt vigyük be hűvős helyre (15 C-fok), mérsékelten öntözzük, és tavasszal a hideghatás után virágzik.
A Medinila páraigényes, trópusi, fánlakó növény. Igényeit a lakásban nyáron nem tudjuk biztosítani, csak pálmaházban, párás mikroklímán. Bele kell nyugodnunk, hogy trópusi cserepes szobanövényeinket vágottvirágként kell kezelni: egy idő után kidobni és újat venni. Javasolt a mostani klímára a kaktusz, pozsgás, anyósnyelv.
Az orchidea levelei több okból töredezhetnek: hirtelen változó fény- és hőmérsékleti viszonyok, kiegyenlítetlen öntözés (túlöntözés), alacsony páratartalom. Jelenleg ez utóbbi kettő a legvalószínűbb ok.
Légszárazság az ok. Sajnos, nem tudunk mit tenni kiegyenlítetten meleg és párás klímát kedvelő tórpusi származású szobanövényeinkkel ebben a száraz időjárásban. Ha bekapcsoljuk a klímát, akkor azt nem szeretik. Ha túlöntözzük, akkor attól barnulnak a levélszélek. Át kell térni a sivatagi növényekre: kaktusz, pozsgás, anyósnyelv.
Tölgy csipkéspoloska a károsító. Javasoljuk az alábbi videót:
https://www.youtube.com/watch?v=co2MKQ3cMpg
Kagylós pajzstetű azonosítható, de lehet rajta atka is. A ciromfa szereti a védett helyet, a tűző naptól, száraz levegőtől óvjuk. A fehér kavicsmulcs felerősíti a napsugárzást, ezért kerülendő. Mospilan beöntözés (1 L vízhez egy késhegyni szer), illetve a levelekről a károsítók sűrű szappanos vízzel történő letörölgetése javasolt. Atka ellen: Ortus, Nissorun, Floramite, Flumite...előírás szerint.
A Rhododendron savanyú talajt kedvelő, félárnyéki, páraigényes növény. Érzékeny a talaj kiszáradására, leginkább fenyők árnyákában érzi jól magát. Ha ezek közül a feltételek közül legalább egy nem teljesül, akkor károsodik.
Kedves Viktória! Legfeljebb 2 Mb méretben tudunk képkete fogadni. Kép nélkül nem tududnk tanácsot adni.
Nyest lehet. A talajban lehetnek károsítók (pajor, tótücsök), de akár födligiliszta is azokat keresi. Riasztani, csapdázni lehet.
Kedves Eszter! Sajnos az öntözés nem pótolja a légnedvességet. A hónapok óta tartó légköri aszály az oka a levélszáradásnak. Országszerte sok növényen tapasztalható. Ha teheti, ültesse ki a növényt a kertbe. Jobban fejlődik, és ellenállóbb, mint szűk cserépben tartva. Lehet, hogy tálen visszafagy, de tavassztal újrahajt.
Verimark használható, de nagyon drága szer.
Pókhálós moly a kártevő. Coragen vagy Mospilan viszi, De tápanyagprobléma, sómérgezés is látszik a hajtásvégeken. Amalgerosols beöntözés javasolt.
Túlöntözéskor előfordul, hogy vízzel telt óriássejtek keletkeznek, amelyek beszáradnak. Ez esztétikai hiba. Nem kell heti szinten öntözni és óvja a tűző naptól.
Túlöntözés, kis cserépméret, illetve a növény lombját ne permetezze. A melegben próbálja csökkenteni a párologtatást. De okozhatja huzat is. Vagy mindez egyszerre.
Kiheverik a növények. Egyhe metszésse, öntözéssel, tápanyaggal lehet segíteni. 25 C-fok alatt tilos permetezni, pláne tapadásfokozóval.
Lehet foltszerűen jelentkező talajprobléma. Előfordul, hogy a kőműves korábban a meszes, cementes vizet korábban odaöntötte...ilyen is előfordul.
https://www.gazdabolt.hu/cikkek-hirek/cikk/a-leyland-hibridciprus-metszese-es-apolasa
Nem beteg, csak elágazott. A kihajló ágat vágja le, és a farakást vigye el a töve körül, mert megsérül a kérge, illetve nem tud fejlődni.
A kivi vízigényes, az idén többet kellett öntözni, párásítani. A növény nem tudja kinevelni ezt a sok termést az időjárási stressz miatt, tápanyaghiányos is. Kényszerérik a termés, megfő a bokron. Ilyen hosszan tartó aszály és hőség, ami a mai napig is tart, nem volt talán soha!
Képet kérnénk!
Nagyon fontos az őszi lemosó permetezés, ahogyan cikkeinkben is olvasható: https://www.gazdabolt.hu/cikkek-hirek/cikk/2024.-evi-20.-novenyvedelmi-felhivas
https://www.gazdabolt.hu/cikkek-hirek/cikk/novenyvedelmi-teendok-2023.-oktober-1.-het
Olajos rézkén van még kínálatban.
2 928 Ft
1 878 Ft