Arhív - 1.az 5 éves őszibarackfákon mézgásodás j...

Vétek Gábor

1. A mézgásodás jellemző minden csonthéjasra, így az őszibarackra is. Sokszor elég csak egy mechanikai sérülés is, hogy mézga jelenjen meg (ilyenkor értelemszerűen nem fertőző betegségről van szó), de gombás betegségek is kiválthatják. Ennek megvizsgálására vágja ketté azt a vesszőt vagy gallyat, ahol lát mézgásodást, és ha elhalt a szár belseje, akkor nagy valószínűséggel gombás fertőzésről van szó. Emellett árulkodó jel lehet, ha ovális, besüppedő ú.n. rákos sebeket is lát a vesszőn, gallyon, amely felett elhalt a vessző stb.
Mindenesetre javaslom, hogy tavasszal a rügyfakadás és a virágzás közötti időszakban végezze a metszési munkákat (ekkor ugyanis kisebb a fertőzésveszély), vagy ha erre mégis korábban kerülne sor, akkor Rézoxiklorid 50WP-vel végezzen lemosó permetezést, mellyel egyúttal más gombás és baktériumos betegségekkel szemben is megvédheti a növényt.
Amennyiben vastagabb ágrészeket is metsz, a metszési (sebzési) helyeket kezelje pl. Fadoktor sebkezelő szerrel.

2. Elmondása alapján nem kizárt, hogy az ön szilváit a poloskaszagú szilvadarázs támadja meg tavasszal. A kártevő ugyanis éppen akkor rajzik, miután megtörtént a sziromhullás, azaz épp a fiatal, fejlődő terméseket fogják pusztítani a rovar tojásból kikelő lárvái, melyek a szilvába behatolva felélik a termés belsejét, a szilva pedig összetöpped és lehullik (akár tömegesen is, szinte egyszerre, ebben az időszakban). Boncoljon majd fel néhány termést, és nézze meg, hogy a mag is megsemmisült-e nagyrészt benne. Ha igen, akkor a kártevő a fent megnevezett.
Védekezni a sziromhollás végén pl. Bi 58EC-vel lehet. (Ez II. forgalmi kategóriájú szer!)
Amennyiben ennek vásárlására nem jogosult, úgy a legcélravezetőbb megoldás, a lepotyogott szilvákat rendszeresen (1-2 naponta) összegyűjteni és megsemmisíteni!
A terméshullást természetesen más is okozhatja, pl. a kedvezőtlen időjárás, rossz talajviszonyok vagy vírus is, melynek még egyéb tünetei is vannak pl. a leveleken.

#913
Garamvölgyi Péter

1. A mézgásodás nem betegség, hanem a növény válasza (védekezési reakciója) a különböző környezeti hatásokra, ami persze betegségre adott válasz is lehet. Ez ellen nem kell, sőt nem is szabad tenni semmit!

2. A szilvát egy vírus (sharka vírus) támadta meg, ez azonban már nem gyógyítható ki a növényből. Új fát lehet a helyére ültetni, de a kártevő rovarok ellen védekezni kell, mert ezek terjesztik a kórokozót!

#912
marton zoltán

1.az 5 éves őszibarackfákon mézgásodás jelentkezik. mi lehet az oka és ez súlyos betegség-e? kezelhető-e és milyen szerrel?
2.szintén 5 éves besztercei szilvafámról termést még nem kaptam. jól virágzik, jól köt, de a fejlődő termés fokozatosan elkékül, betöpped és lehullik. ezt mi okozza súlyos betegségről van-e szó és gyógyítható-e. esetleg a helyére másik szilvafát lehet-e ültetni?
válaszukat előre köszönöm.

#861