Beteg cseresznyefa
Tisztelt szaktanácsadó!!
A mézgásodás és a púpok a törzsén mitől lehetnek?
Köszönöm szépen a segítséget!
Köszönöm szépen a segítséget!
Mospilan rovarölőszer alkalmas rá?
A járatot kis farontó vagy más fapusztító lárva készítette. A kártételre jellemző, hogy a rágcsálékát mintegy kitolja a járatból - vagyis fürészpor szerű anyagot látunk. A törzsben valószínű már bebábozódott, de a vázágban az újabb nemzedék még károsít. Ellene a legegyszerűbb rovarölő szer is hatásos, ha töményen vattával betömi a lyukat és le is ragasztja pl. sebtapasszal. A törzsnél is érdemes ugyanezt megtenni.
A tápanyagot leírása szerint kell kijuttatni.
Az egyik ágon a virágok jobban kötődtek. A megporzó rovarok járása valamiért akadályozott volt - pl fényhiány, fal közelsége vagy más beszorultság. A szél is jelentős szerepet tölt be a megporzásban.
Tisztelt szaktanácsadó!
Még annyi lenne, hogy az mitől van, hogy egyik ágán jóval kevesebb a termés mint a másikon?
Várom a válaszát!
Tisztelt szaktanácsadó!
A fában a járat elég vékony és hosszú.
Milyen rovarölőszert javasol rá?
A törzsben a lyukat elég régen észleltük, de a járatot az ágban csak a visszavágásnál.
És a tápanyagot a korona széle mantén a földbe kell bekapálni ha jól értem ugye?
Köszönöm a segítséget!
Az 50 éves fa már öregnek számít, de még biztosan élni szeretne.
Történtek vele olyan dolgok, melyeket nehezen fog eltűrni. A visszavágásnál nagyobb baj a törzsben az üreg. Ezt be kell tömni - akár pur-habbal - hiszen a víz- és tápanyag felvétel a kéregben történik. A vízhajtásokat tövig eltávolítva, helyüket bordóileves péppel bekenve kezeljük. A féregjárat lehet farontó lepke lárvájának járata - mikor észlelték? és milyen széles a járat - nagy- vagy kis farontó lehet, 2 illetve 4 év alatt fejlődik ki. A hernyók károsítása során mindig rágcsálékot találunk a károsított résznél és kisebb-nagyobb lyukat is. Dróttal a járatba benyúlva, elpusztítható. Ha a lyuk nagyon mély, tömény rovarölő szert vattára öntve a járatba bedugva és betömve pusztítható el a kártevő.
A cseresznyefát - és általában a csonthéjasokat - nem szabad öntözni. A szárazság /közel fél évig, május végéig tartott/ ellen sokan öntöztek. A levelek világos színe ettől is kialakulhatott. Valószínű, hogy a tápanyagot is pótolni kellene - szerves anyag és vagy műtrágya. A tápanyagot nem a fa tövéhez, hanem a korona szélétől egy vonalban kell kijuttatni és bekapálni még ősszel.
A kevés termés kötődési probléma következménye - fagyok, időjárási anomáliák. Jövőre nagy termés lehet.
Tisztelt Szaktanácsadòk!
A házunk udvarán áll egy közel 50 éves germersdorfi cseresznyefa.
Régen egy ága szabálytalanul lett levágva ès a törzsben egy mèly üreg keletkezett. 2018-ban visszavágtuk, de az ágcsonkokon nem hozott hajtásokat helyette vízhajtásokat hozott és a megmaradt àgak elindultak felfelé. Egyébkènt a visszavàgàs előtt szèpen termett de az utána való évben sokkal kevesebbet nem tudom ez normális-e. Az egyik ágban féregjáratot is találtunk nem tudjuk mi okozhatta ebben kérném a segítsègüket. Mellèkeltem képeket a fa leveleiről, mert aggasztóan világosnak tűnnek és barna foltokat is találtunk rajtuk, ès kéregelválást is tapasztaltunk.
Köszönöm a segìtsèget!